“Музейна ніч” Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

З нагоди професійного свята – Міжнародного дня музеїв Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського вп’яте провів заходи у рамках європейської акції “Ночі в музеї”. Гасло цього року Міжнародна рада музеїв (ІСОМ) визначила: “Музеї для сталого суспільства”. Воно дуже влучно віддзеркалює сутність музеїв, які всією своєю діяльністю сприяють становленню суспільних інституцій через пам’ять. Як писав російський філософ М. Федоров: “Чтобы иметь мир внутренний и лад душевный, без которого невозможен и мир внешний, нужно быть не врагом своих предков, а действительно благодарным их потомком…”

DSC_235017 травня свято розпочалося у військово-історичному відділі: об 11-й відвідувачі могли оглянути експозиції, послухати екскурсії на виставках “По кому дзвонить дзвін” (100-річчя Першої світової війни), “День, коли закінчилась війна” (75-річчя завершення Другої світової війни), “На наших плечах Україна” (теперішня війна за незалежність України – так звана АТО). Остання виставка мала імпровізований майданчик для дітей, де вони малювали свої побажання воїнам АТО. Дитячі роботи будуть передані бійцям, використані для виставки “Діти хочуть миру і малюють війну”, а окремі, можливо, надійдуть до музейного зібрання. Навіть попри те, що найменші учасники воліли забрати свої малюнки додому, місія патріотичного виховання виконувалася: діти пропускали через себе ці недитячі події, хотіли й вдома розказати про них своїм рідним і друзям.

З 15-ї години представники Цивільного корпусу “Азов” говорили про національну ідею, навчали дітей і дорослих розбирати і збирати зброю, влаштовуючи змагання, надавати першу допомогу пораненим. До музею поступово приходили все нові й нові відвідувачі, і замість запланованої години спілкування тривало майже три.

DSC_2272Поруч, про звитягу українських козаків і їхній вишкіл розказували давні друзі музею – члени історико-етнографічного клубу “Полісся”, причому дівчат серед бажаючих повчитися стріляти з лука і арбалета було не менше, аніж хлопців. Не стояли осторонь і дорослі.

Музейний вечір завершився виступом ще одного добре знайомого відвідувачам Військово-історичного музею учасника свята – чернігівського клубу авторської пісні “Трамонтана”.

IMG_3235Створити свято у цей день в історичній експозиції музею імені Василя Тарновського допомогли наші симпатики – волонтери і партнери музею. Вечір о 17-й годині перед музеєм розпочався виступом академічного ансамблю пісні і танцю “Сіверські клейноди”, запальну музику і пісні якого підхоплювали гості, що нерідко пускалися й у танок. Святкову галявину прикрашала колекція квітів ТОВ “Агроцентр “Світ рослин”.

Павільйон для великогабаритних музейних предметів використовувся одночасно як виставковий зал і майстер-клас, де вихованці Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді демонстрували свої роботи, навчали охочих мистецтву орігамі. Моделі літаків, морських суден, бронетехніки, автомобілів разом з діючим авто треком представили як гуртківці, так окремі аматори моделювання.

P1370978Музейний двір слугував пленером і класом для дітей, які малювали разом з художньою студією “Da Vinci”.

Фойє музею прикрасили роботи художника України В. Василевського.

В експозиції були створені міні виставки тканих рушників, музичних інструментів, створених О.С. Корнієвським, одного експоната – “Азбуковника” ХVІІІ ст. із колекції В.В. Тарновського, реконструкції прикрас і вбрання доби київської Русі. Наукові співробітники розповідали про окремі, найбільш цікаві події й комплекси, відомих земляків, відповідали на питання відвідувачів. В залі, присвяченому подіям козацької доби, на галісійській волинці грав Родіон Баєв.

P1370967Найбільшу увагу викликала створена до цього дня виставка “Церковне і світське срібло ХVІІ–ХХ століть”: до зали, яка дозволяє прийняти одночасно 10–12 людей, весь вечір стояла черга, адже в такому обсязі колекцію музей ще не експонував, а частина пам’яток вперше залишила фандосховище.

На завершення свята Михайло Коломієць продемонстрував лазерну 3D-проекцію на фасаді будинку музею.

З початком 2015 р. у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського у Седневі з’явився новий структурний підрозділ – “Садиба родини Лизогубів”. І хоча там наразі немає експозиції, на садибі біля шевченкової липи 17 травня співробітники сектору за участі седнівчан – школярів і учасників аматорських колективів Будинку культури провели свято.

18 травня – у філії Чернігівського історичного музею – Музейно-меморіальному комплексі “Лісоград” вдень відбулися заходи для учнів Єлінської школи: екскурсія по музею Історії партизанського руху та демонстрація документального фільму про знищення нацистами мирного населення у роки Другої світової війни (цієї трагедії у 1942 р. зазнало і партизанське село Єліне). А ввечері на розмову про минуле і сьогодення, спогади, кіно перегляд зібралися жителі села.

“Ночували” в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського понад 4000 чернігівців та гостей нашого міста й краю.