Монітор “Краків” – монітор “Смоленськ”. Пам’ять і Примирення.

21 квітня 2015 року у військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відбулася зустріч з представниками Міністерства закордонних справ Республіки Польща, Київської організації “Товариство ветеранів розвідки Військово-Морського флоту” та Ладинської сільради. Метою зустрічі стала передача Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського макета монітора “Краків” та виставкових стендів про річкові флотилії Другої Речіпосполитої.

_C7K5591_НОВЫЙ РАЗМЕРУ 1926 році на судноверфі у Кракові був спущений на воду річковий монітор, якому дали назву “Краків”. Під час радянсько-польської війни у вересні 1939 року він був затоплений екіпажем, а згодом піднятий і відремонтований. Під назвою “Смоленськ” корабель увійшов до складу Пінської військової флотилії Військово-Морського флоту СРСР.

У вересні 1941 року монітор “Смоленськ” брав активну участь в оборонних боях на Чернігівщині. Опинившись у пастці між зірваним автомобільним мостом та понтонною переправою, 15 вересня був затоплений екіпажем у затоні річки Десна поблизу села Ладинка.

_C7K5538_НОВЫЙ РАЗМЕРІ сьогодні, особливо у посушливий час, із затону виступають його понівечені борти та палубні надбудови. Силами активістів – ветеранів розвідки Військово-Морського флоту були зібрані речі з корабля, які сьогодні зберігаються в селі Ладинка та в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського. Поблизу місця загибелі монітора ними встановлений пам’ятний знак, а в селі створюється музей, присвячений кораблеві.

Дуже важливою, з огляду Пам’ять і Примирення, була ця зустріч. Віце-міністр закордонних справ Республіки Польща Конрад Павлік передав Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського макет та матеріали виставки. У своєму виступі він зупинився на історії будівництва корабля часів Другої Речіпосполитої та подякував за збереження пам’яті про моряків, які боролися з нацизмом, і наголосив на готовності Польщі долучитися до створення музею в селі Ладинка, куди потім з Чернігова будуть передані подаровані матеріали.