День українського козацтва в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського

Вже котрий рік поспіль Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського до Дня українського козацтва розробляє нові інтерактивні заходи й приймає у своїх стінах сотні питливих школярів і студентів, вчителів та викладачів, шанувальників минувшини рідного краю. Козацька доба є без перебільшень одним із ключових періодів української історії,  її інформаційний потенціал дозволяє науковим співробітникам музею щороку висвітлювати гостям заходів нові й нові сторінки з життя українського козацтва. Зовсім невипадково, що саме Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського активно пропагує популяризацію української минувшини періоду раннього модерну, адже його унікальне зібрання завдяки своїй неймовірній репрезентативності дозволяє всебічно проілюструвати життя українського суспільства того часу.

З огляду на напружену ситуацію на Сході України, відкриту агресію та інтервенцію з боку Російської Федерації, цього року музейні заходи мають на меті привернути увагу відвідувачів до найбільш героїчних сторінок в історії українського козацтва – до славних перемог козацької зброї. А перемог й справжніх тріумфів насправді було чимало.

DSCN151714 жовтня на День Покрови Пресвятої Богородиці у День захисника України до історичного музею завітали курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України та студенти й викладачі Інституту історії етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського. Під час заходів відвідувачі впевнилися, що українське козацтво упродовж свого існування являло потужну військову силу, яку поважали і, з якою рахувалися, держави Центрально-Східної Європи. Дорогу до цього визнання українські козаки проклали блискучими перемогами. Автори екскурсії – старший науковий співробітник Олена Трухан та науковий співробітник Артем Лаєвський згадали й битву під Хотином й переможні битви гетьмана Богдана Хмельницького під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями, Зборовим та Збаражем тощо. Величезний інтерес та захоплення гостей заходу викликала оповідь про звитяги українських козаків над московитами – похід гетьмана П. Сагайдачного на Московію і особливо Конотопська битва.

Окрема частина інтерактива була присвячена історії вертепу, головною фігурою якого був козак, який і москалю дасть прочуханки, і чорта піймає за хвіст, і смерть обмане. Розповідь про ляльковий театр доповнила демонстрація ляльок, а також відтворення невеликого фрагменту вертепної сцени. Студенти живо відреагували на пропозицію стати учасниками дійства і відтворили образи козака та шинкарки.

Чудовим доповненням заходу стала музейна виставка, відкрита з нагоди свята, на якій представлені лук, налуччя та колчан зі стрілами XVII – XVIII століть – дуже рідкісні предмети з музейних фондів. DSCN1569Під час розповіді про особливості конструкції лука, процесу його виготовлення та історії застосування, музейники наголосили й  на тому, що вчилися стрільбі з нього з самого дитинства. Втім, курсанти й студенти, відчайдушно впевнені у своїх силах, були гаразді це спростувати. Взявши в руки цю, колись грізну зброю, вони пересвідчилися, що хвальки не перевелися, а мистецтво стрільби передбачає довгі тренування.

DSCN1542На сам кінець, сюрпризом для гостей стала демонстрація димного пороху, який було виготовлено реконструкторами за старовинним рецептом. Щоб відчути себе майже справжнім козаком і «понюхати порох», його було підірвано на радість присутнім, серед яких ніхто не постраждав.

Заходи триватимуть упродовж двох тижнів, тож усі бажаючі можуть долучитися до них, звернувшись до Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського за телефонами: 675-315 та 0634882100 (Олена Трухан).

Фотозвіт