Війна цінностей

29 листопада у Чернігівському історичному музеї ім. В.В. Тарновського відбувся перегляд фільму «Війна за європейські цінності – обираємо свободу і демократію», створеного учнями ЧОНЛ Чернігівський обласний науковий ліцей рамках проєкту євроклубу, який діє при навчальному закладі (керівниця Антоніна Федорченко) за підтримки проєкту Представництва ЄС в Україні «Інформаційна підтримка мереж ЄС в Україні» та зустріч із молодою командою ліцею.
Ідея зняти фільм виникла навесні, а під час літньої школи певний вплив на це рішення мав Чернігівський історичний музей імені Василя Тарновського, виставкові проекти якого відвідували ліцеїсти. Тож невипадково, більшість інтерв’ю були відзняті саме в музеї.
Андрій Свириденко, ліцеїст 11 класу:
«24 лютого 2022 року подумав, що у мене немає майбутнього, яке хочуть відібрати…Ніколи не забуду звуки вибухів, свист снарядів. Ніколи не забуду той день, коли в мій будинок влучив снаряд…»
Софія Мартиненко, ліцеїстка 11 класу:
«У 2014 році мені було 6 років і я пішла до 1-го класу. Я знаю, що війна триває 9 років. Я це знаю не з телевізора, книг чи підручників. Весь цей час я займаюся волонтерством. До повномасштабного вторгнення я була звичайним підлітком із своїми претензіями до цього світу, як виявляється надто несправедливими. Цінуєш, коли втрачаєш… Залишився лише страх за життя. Не своє. За життя рідних. Більшість дітей в Україні водночас стали дорослими. Це ми разом із дітьми в Маріуполі, в театрі пережили бомбардування. Це ми ідемо під мостом в Ірпені, несучи кошеня, бо це все, що залишилося від нашого дому. Це ми тримаємо за руку маму, яку вбив російський солдат в Краматорську. Цей фільм про нас, про наші цінності, переконання, про наше майбутнє».
Олена Трухан, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського:
«Це війна за українську націю, бо російські війська прийшли нас докорінно знищити».
Вадим Платонов, ліцеїст 11 класу:
«Ми зараз воюємо за свою ідентичність, за свою націю. Якби ми здалися, як росіяни хотіли, Україна перестала б існувати. Вони хочуть нас стерти, намагаються прибрати нашу мову, наші традиції. Поки ми це зберігаємо – ми Українці. Наша цінність в нашій ідентичності, як і в кожній європейській країні».
До музею завітали ліцеїсти разом із вихователями. Всі разом, подолавши купу технічних перешкод, переглянули фільм. Після перегляду відбулося жваве обговорення: молоді дівчата та парубки відповіли на запитання музейників та у свою чергу задали запитання нам.
По завершені зустрічі, для наших гостей була проведена екскурсія новою музейною виставкою «Колекція Валентина Іванця».
Посилання на фільм: https://www.youtube.com/watch?v=hEe8lgR2z10
Заступник директора Сергій Лаєвський