Перший космонавт незалежної України

9 лютого 2021 року в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відбулася Музейна зустріч, присвячена пам’яті Леоніда Каденюка, Першого космонавта незалежної України, Героя України.

Народився Леонід Каденюк 28 січня 1951 року в селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. З 1967 по 1971 роки навчався в Чернігівському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків. До 1976 року служив льотчиком-інструктором навчального авіаційного полку ЧВВАУЛ. Навчив льотній справі 15 курсантів. 1976 року відібраний до загону космонавтів. Готувався до польотів на космічних корабля «Буран» і  «Союз-ТМ».

1995 року увійшов до групи космонавтів Національного космічного агентства України.  З 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ у складі міжнародного екіпажу на борту американського багаторазового транспортного корабля «Columbia». Раптово помер 31 січня 2018 року в Києві.

Своїми спогадами про Леоніда Каденюка перед учасниками зустрічі поділилися ветерани ЧВВАУЛ – Володимир Кузьменков, голова Союзу ветеранів ЧВВАУЛ і Олександр Рус, заступник голови Союзу ветеранів зі зв’язків з громадськістю.

Відбулась під час зустрічі і презентація виставки – «Перший космонавт незалежної України».  На виставці представлені матеріали – про підготовку до космічного польоту; експерименти, які проводив український космонавт на  кораблі «Columbia»; нашивка на скафандр, яка являє собою знак-символ космічного польоту місії «STS-87», передана до музею Леонідом Каденюком;  фото з автографами Леоніда Каденюка, його книга «Місія космос», подарована під час останнього візиту до музею 14 грудня 2017 року, а також автографи першого в світі космонавта Юрія Гагаріна і п’ятого в світі та третього радянського космонавта Андріана Ніколаєва. Як розповідав Леонід Каденюк, його мрія стати космонавтом зародилась саме 12 квітня 1961 року, коли вперше людина полетіла в космос.

На зустрічі були присутні курсанти Академії пенітенціарної служби України та співробітники музею.