Пам’ятаймо, Перемагаймо

29 квітня 2015 року у Військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкрилась виставка “День, коли закінчилась війна”. Вона присвячена 70-річчю Перемоги над нацизмом у Європі і закінченню Другої світової війни, яке відзначатимемо 2 вересня.

1Друга Світова війна розпочалася для українців не водночас: на Карпатській Україні – 14 березня 1939 р., для українців Польщі – 1 вересня 1939 р., на західноукраїнських землях – 17 вересня 1939 р., для всіх українців Великої України – 22 червня 1941 р. Так само і закінчилася війна не в один день: для одних родин – звільненням від нацистської окупації рідного міста або села, для інших – поверненням бодай скалічених і поранених, але живих батьків і дітей, для когось – визволенням з концтабору і рабської праці, для переважної більшості – припиненням бойових дій на усіх театрах війни; для воїнів УПА – війна тривала до середини 1950-х років, а для декотрих аж після проголошення Незалежності України.

3Через долю окремих людей на виставці можна прослідкувати загальні явища та історичні процеси, що відбувались в останній період Другої світової війни. Звичайно, припинення війни вирішувалося на передовій. Тому на виставці представлені матеріали солдат, учасників останніх вирішальних битв – взяття Берліна (І.М. Безіко, В.К. Подорван, П.М. Максимихин, В.Я. Береговець, А.Н. Шкурко), звільнення країн Європи (В.Я. Зайченко, М.К. Харченко, Г.Н. Рудь, Ф.І. Кобизев).

Перемога позначилася і на долях визволених з полону, як-от: полоненого під час оборонних боїв на Чернігівщині влітку – восени 1941 року командувача 5-ї армії генерала М.І. Потапова та малолітньої бранки концтабору Н.В. Зубок.

2Для багатьох травнева перемога 1945 року не означала кінець війни. Багато колишніх бійців – переможців нацизму, влітку того ж року були перекинуті на Далекий Схід для участі у війні з Японією. Така доля спіткала нашого земляка, командира 45-ї танкової бригади О.М. Овчарова, командира полку пікіруючих бомбардувальників Ф.Н. Радуса.

Окрема увага звернута на дату 8 травня – День пам’яті і примирення. На жаль не всі дочекались додому своїх синів, доньок, чоловіків. Тисячі матерів і дружин відчували Перемогу з біллю та журбою. Про це теж маємо говорити.

Виставка створена за матеріалами музейного зібрання і нових надходжень від чернігівських родин, що зберігають пам’ять про ветеранів, учасників війни А.Г. Майбороду, В.Я. Зайченка, П.І. Воскресенського, П.Л. Рудько. На виставці експонується майже 100 предметів, переважно – фотодокументи та архівні матеріали.

4Про участь українців у Другій світовій війні, жертви і звитягу, внесок України у перемогу розповідають інформаційні матеріалами, підготовлені Інститутом національної пам’яті. Якими були дні 9 і 10 травня 1945 року в Чернігові, можна прочитати на сторінках місцевої газети, наданої Державним архівом Чернігівської області. І, як завжди, нікого не залишають байдужими сторінки щоденника О.П. Довженка.

5Виставка створена старшим науковим співробітником музею Світланою Землянською, яка презентувала експозицію відвідувачам, і художницею Ніною Варган. Про втрати Чернігівщини у війні розповів представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко, спогадами про повернення батька з фронту поділилася, у 1945  р. семирічна дівчинка, а нині – відомий і авторитетний науковець, Віра Зайченко.

Виставка працюватиме до кінця 2015 року.