Вже понад рік триває війна на Сході України. Розпочата проросійськи налаштованими сепаратистами та підтримана відвертим вторгненням російських збройних сил на територію України, вона забирає все більше і більше людських життів. Сьогодні український народ змушений вести збройну боротьбу за свою незалежність, захищати право на існування української держави.
28 квітня 2015 року у військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкрилася оновлена експозиція “На наших плечах Україна”, яка розповідає про участь чернігівців у антитерористічній операції в Донецькій та Луганській областях. День відкриття вибраний не випадково, адже саме 28 квітня 2014 року відкрився сумний мартиролог Чернігівщини – загинув боєць 95-ї окремої аеромобільної бригади 22-річний уродженець селища Ріпки Дмитро Олександрович Куриленко. В липні минулого року “за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України” він був посмертно нагороджений орденом “За мужність” ІІІ ступеня.
В експозиції представлені меморії сімнадцяти воїнів, які віддали своє життя, захищаючи нашу країну від російських терористів та загарбників. Їх передали музею родини: військова форма, бойові нагороди, предмети військової амуніції та спорядження, особисті речі, документи, фотографії – розповідають про юнаків, які не вагаючись пішли до війська і до кінця виконали свій громадянський і військовий обов’язок.
Експонуються нормативні акти, карти бойових дій, нарукавні знаки військових частин та добровольчих батальйонів, сформованих на Чернігівщині, що воюють у зоні АТО, форма, військове спорядження, фото, прапори України з підписами учасників бойових дій і волонтерів, фрагменти зброї та боєприпасів.
Поруч з експозицією – Книга Пам’яті, яка містить нариси про 108 загиблих чернігівців. Цей скорботний список далеко не повний.
У відкритті експозиції взяли участь рідні та близькі воїнів, їхні однополчани, бійці чернігівських батальйонів, представники громадськості. До учасників звернулися мами Миколи Бруя та Олександра Найдьона. Оплакуючи своїх синів, вони переконані у тому, що їхня жертва була недаремною. У найтяжчі хвилини української історії вони, ціною власного життя зупинили агресора і не дали російському тероризму поширитися Україною і, зокрема, Чернігівщиною. Надзвичайно зворушливими були слова вдячності співробітникам Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського за збереження пам’яті про їхніх дітей та всіх захисників Вітчизни.
Зачепив усіх і виступ бійців Полку спеціального призначення “АЗОВ”. Крім того, вони вручили Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського Подяку від командування за допомогу у справі захисту Української держави. Бійці полку мають на озброєнні крупнокаліберний кулемет, що був встановлений на музейний станок і не один раз вступав у бій, рятуючи життя наших воїнів.
Пам’ять про наших земляків, які загинули, виконуючи свій громадянський та військовий обов’язок у війні за Незалежність України, про тих, хто сьогодні тримає на своїх плечах Україну, зберігатиметься в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського.
More Stories
130 років від дня народження Олександра Довженка
В очікуванні на зв’язок
Етнографічна колекція Юрія Дахна