Вони відбудовували Чернігів

4 березня 2015 року в Чернігівському історичному музеї імені В.В.Тарновського у рамках традиційних музейних зустрічей відбувся тематичний захід “Вони відбудовували зруйноване місто”, який був приурочений святкуванню міжнародного жіночого дня 8 Березня. Зруйнований на 70 відсотків у роки Другої Світової війни Чернігів, у перші роки після вигнання нацистів 21 вересня 1943 року, відбудовували жінки та підлітки, поки їхні чоловіки та батьки перебували на фронті.

SONY DSCПеретворене на суцільну руїну місто треба було очистити від уламків зруйнованих будинків та фундаментів, будівельного сміття та бруду, розчистити та прокласти нові вулиці, алеї, сквери, підготувати майданчики для нового будівництва. “Неменше 25 годин щомісячно працювати на відбудові міста поверх основної роботи” – під таким гаслом виходили жінки на вулиці рідного міста. 3У лютому 1944 року міська влада визначила 44 об’єкти першочергової відбудови. Зокрема, електростанцію, ТЕЦ, водонасосну станцію, водогін, завод “Жовтневий молот”, фабрику первинної обробки вовни, кінотеатр імені Щорса, адміністративні та житлові будинки. Робітниці та службовці підприємств та установ, домогосподарки, студенти, школярі підготовляли ці зруйновані споруди до відбудови, багато з них освоювали професії мулярів, штукатурів, теслярів, малярів.

1 (1)Постановою РНК УРСР і ЦК КП(б)У від 22 лютого 1946 року “Про відбудову Чернігова” затвердили план відбудови та реконструкції міста на 1946–1950 роки, але робота на деяких об’єктах тривала до початку 60-х років.

На зустріч із студентами Інституту історії, етнології та правознавства імені О.Лазаревського та Чернігівського кооперативного технікуму до музею завітали ветерани-будівельники, учасники відбудови Чернігова: Ганна Федорівна Мельниченко, кавалер орденів Жовтневої революції та “Знак пошани”, яка після закінчення у 1945 році школи ФЗО все життя пропрацювала на відбудові та будівництві Чернігова, Лідія Олександрівна Лаєвська, бригадир ПМК-82, яка на відбудові та будівництві Чернігова засвоїла всі будівельні професії – маляра, штукатура, муляра, плиточника, Ольга Никифорівна Кугмерова, кавалер орденів Трудового Червоного Прапора, “Знак пошани”, ще ученицею чернігівської школи № 7 брала участь у розчистці вулиць, парків та скверів рідного міста.

Тамуючи подих, присутні дивились хроніку воєнних часів – боїв за Чернігів у вересні 1941 та 1943 років, фотографії часів окупації, страшних руйнувань та поступової відбудови міста у повоєнні часи.