Виставка “Свято Великодня”

Протягом чотирьох тижнів (з 19 березня по 16 квітня) у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського працювала виставка “Свято Великодня”, створена до одного з найбільших християнських свят.

Обов’язковими атрибутами Великодня є паски – обрядовий хліб, замішаний на яйцях, маслі та сметані; крашанки – пофарбовані курячі яйця; писанки – курячі яйця, вкриті різнокольоровими орнаментами, малюнки та знаки яких за народними віруваннями мали магічно-охоронне значення. На виставці експонувались чотири глиняні пасківники – форми для випікання пасок, один з них виготовлений на початку ХХ століття у селі Верба Коропського району С.Б. Титовим, решта – в 1990–1991 роках у селі Олешня Ріпкинського району відомим гончарем І.І. Бібіком. Найбільш чисельно були представлені писанки – 115 одиниць. Серед них – дві глиняні, датовані ХІІ – ХІІІ та ХVІІІ століттями. Традиції писанкарства, майже втрачені за радянських часів, нині відроджуються. Свідченням цього є експоновані писанки з фондів музею майстринь Катерини Сорокаліт з Мени, Ганни Фетисенко з Новгорода-Сіверського, Ганни Січкарчук з Чернігова, створені ними

у 1980-і – 1990-і роки. Привертали увагу Великодня прикраса “Павук” та намисто, виготовлені з писанок та соломи Ольгою Костюченко, знаною не лише на Чернігівщині майстринею, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

Гарним доповненням були і два манекени з жіночим й чоловічим святковим одягом кінця ХІХ – початку ХХ століття. В руках вони тримали вузлики з хуст (прямокутні або квадратні вишиті шматки полотна), в яких зазвичай несли до церкви паски.

Оглянути виставку мали можливість усі відвідувачі музею (вона містилась у історичній експозиції біля інтер’єру селянської хати). Для груп, що прийшли на виставку, а це були студенти, школярі, вихованці дошкільних дитячих закладів Чернігова та ближніх сіл, її автор молодший науковий співробітник Оксана Глухенька провела 27 екскурсій.