4 грудня у Військово-історичному музеї – відділі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського з нагоди Дня Збройних Сил України відкрилася виставка “Нагороди та відзнаки Збройних Сил України”. В експозиції представлені бойові ордени України, медалі міністерства оборони України та відзнаки Президента України.
Першою нагородою незалежною України стала Почесна відзнака Президента України (1992), з 1996 року – орден “За заслуги” (три ступеня). У 1995 році встановлена відзнака Президента України – зірка “За мужність” і хрест “За мужність”, з 1996 року – орден “За мужність” (три ступеня). Того ж року запроваджені відзнаки Президента України – “Іменна вогнепальна зброя”, орден “Богдана Хмельницького” (три ступеня). У 1996 році запроваджені медалі: “За військову службу Україні” та “За бездоганну службу”. У 1998 році затверджена найвища нагорода “Герой України” з врученням ордена “Золота Зірка” або ордена “Держави”.
На виставці представлена Зірка Героя України (копія). До-речі, Зірка №1 21 серпня 1999 року була вручена заслуженому льотчику-випробувачу АНТК ім. Антонова Олександру Галуненку – випускнику ЧВВАУЛ 1968 року. Серед нагороджених випускників училища – льотчик-космонавт Леонід Каденюк. На сьогодні званням Герой України відзначені 417 осіб. З них – 158 з врученням Зірки Героя України, тобто за військові заслуги. 145 Героїв отримали нагороду посмертно. 21 листопада 2014 року Президент України підписав Указ про присвоєння 99 героям Небесної сотні звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка”. Серед них – уродженці Чернігівщини Андрій Мовчан та Василь Прохорський.
З початком війни за Незалежність України на сході нашої держави багато земляків пішли боронити рідну землю. Чимало з них віддали своє життя. За виняткову мужність, героїзм і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі звання Героя України посмертно присвоєне Олегу Міхнюку. Він є повним кавалером Ордена “За мужність”.
Сучасні державні нагороди засновувались у мирний час. Сьогодні ж вони набувають іншого значення, іншого емоційного сприйняття. Часто це – нагороди заслужені ціною життя. Орден “За мужність” ІІІ ступеня один з самих поширених, яким нагороджують бійців, в тому числі посмертно. Книга пам’яті, яка створена в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського містить інформацію про 75 нагороджених цим орденом посмертно.
Особливе ставлення сьогодні викликає до себе орден “Богдана Хмельницького”. Заснований для вшанування ветеранів війни, нині –бойовий орден яким нагороджуються офіцери. 13 наших земляків посмертно були відзначені цією нагородою ІІІ ступеня.
На виставці можна побачити медалі, які є державними нагородами та відзнаками Міністерства оборони України. Експонуються фотографії та документи нагороджених.
У відкритті виставки взяли участь учні Чернігівської загальноосвітньої школи № 9 та рідні й близькі загиблих на війні чернігівців.
Виставка працюватиме протягом трьох місяців.
More Stories
До Дня волонтера
День народження музею
Чернігівці в боротьбі за Україну!