Історичні особливості Чернігівського прикордоння

Цій темі було присвячено перший тур п’ятнадцятого сезону  музейного лекторію “Дорогами рідного краю”.  Маршрут пролягав територією Ріпкінщини через населені пункти Нові Яриловичі,  Добрянку та Олешню.

Впродовж століть на цій території відбувалися події, які знайшли відгук в історії Чернігівщини від часів Княжої доби до сьогодення.

1024 року біля літописного міста Малий Листвен князь Мстислав Володимирович, отримавши перемогу над своїм старшим братом Ярославом Володировичем («Мудрим»), остаточно закріпив за собою Чернігівське князівство.

Під час Української національної революції 1648–1654 років  на кордоні з Великим Князівством Литовським мужньо відстоював північні рубежі Чернігівський козацький полк на чолі з полковником Мартином Небабою. Він загинув у червні 1651 року в кривавій битві під Ріпками. Ім’я героя увічнено в назві вулиці обласного центру.

1706 року на межі Малої, Великої та Білої Русі, на землях Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря засновано старовірську слободу Добрянка. На прикордонній території дозволялося поселятися утікачам з Польщі та різних міст Російської імперії. Серед інших перебував там і майбутній ватажок  селянської війни Омелян Пугачов, який 12 серпня 1772 року отримав паспорт як біженець.

З кінця ХVIII ст. до 60-х рр. ХIХ ст. через  даний форпост проходив поштовий тракт С-Петербург–Одеса, завдяки якому значно пожвавилося життя мешканців селища. Добрянка стала першою поштовою станцією на півночі України через яку проїжджало багато видатних людей. Серед них – видатні українські поети і письменнники Т. Шевченко, М. Гоголь,  Є. Гребінка, російський поет О. Пушкін, відомий історик М. Костомаров. На початку ХХ століття  працював нотаріусом та займався літературною творчістю Володимир Самійленко, в гостях у якого побував Павло Тичина.

Під час екскурсії особлива увагу зверталася на храм  Дмитрія  Солунського та дерев’яну забудову, характерну для старообрядницького поселення. Прекрасним доповненням  стали стенди із світлинами про життя мешканців  Добрянки ХIХ – початку ХХ століття. Під час екскурсії учасники лекторію познайомилися з роботами сучасних майстрів, які наслідують давні традиції. Молодіжний центр  порадував гостей  чудовим концертом талановитих аматорів.

Родзинкою туру стало  відвідування  села Олешня. В  маєтку родини Ліндфорсів народилася та провела дитинство відома громадська діячка, професор педагогіки Софія Русова. Про її життєвий шлях розповідає експозиція меморіального комплексу. Уславив це село і найвідоміший гончар України, майстер народної творчості, почесний громадянин Чернігівської області Іван Бібік, якого навідали учасники подорожі та придбали на пам’ять його вироби.

Мальовнича природа Ріпкінського краю, його ліси та озера надзвичайно сподобалися екскурсантам. Слушним доповненням стало знайомство з колекцією  хвойних рослин та особливостями їх  вирощування у Ново-Яриловицькому лісництві Добрянського лісогосподарства.

Ця багатопрофільна екскурсія отримала схвальні відгуки  учасників лекторію, які вони поширили в соцмережах, що в значній мірі посприяло популяризації цього напрямку.

Завідувач науково-освітнього відділу музею Наталія Самохіна