Ювілей вишивальниці Наталії Черняк

11 березня в Чернігівському історичному музеї імені В.В.Тарновського відкрилась виставка “Рукотворний вишивки розмай”, присвячена ювілею заслуженого майстра народної творчості, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, знаної вишивальниці Наталії Василівни Черняк.

Народилася майстриня 6 лютого 1940 року в селі Рябці Чернігівського району. Навчалася у Рябцівській, Юр’ївській школах, 10-й клас закінчила у середній школі № 1 міста Чернігова. Професійну освіту здобула у Чернігівському торгово-кулінарному училищі та Київському торгово-економічному інституті, працювала в Чернігові – кухарем у їдальні музичної фабрики, викладачем кулінарії в СПТУ №16.

Перші уроки з вишивання Наталя отримала в дитинстві від мами та бабусі, а перший самостійний твір – рушничок, вишила у третьому класі. З роками за щоденними справами – навчанням, роботою, сімейними турботами, про ці навички не згадувала. Потяг до вишивання прокинувся коли в 1977 році, перебуваючи у відрядженні в Донецьку, Наталія Василівна познайомилась з колегою львів’янкою Тетяною Лемою, яка захоплювалась вишиванням. Відтоді, після повернення додому, кожної вільної хвилини вона бралась за голку. Прагнучи досягти досконалості, вивчала традиційну вишивку Чернігівщини: знайомилась з фаховою літературою, музейними зібраннями, почала збирати зразки давньої вишивки – цілі речі й фрагменти, спілкувалась з майстринями вишивки та мистецтвознавцями. Великий вплив на творчість Наталії Черняк справили художниця, корифей чернігівської вишивки Ганна Григоренко та Віра Зайченко – творець і багаторічна завідуюча Музеєм народного декоративного мистецтва Чернігівщини, сама чудова вишивальниця.

Наталія Василівна щедро ділилась набутими знаннями, тривалий час вела гуртки вишивки в училищі, де працювала, в чернігівських школах № 4 та № 6, педагогічному університеті імені Т.Г.Шевченка. Саме нею до творчості були залучені відомі сьогодні чернігівські майстрині вишивання Ольга Костюченко, Валентина Слизька та інші.

З грудня 1982 року твори Н.В. Черняк експонувались на виставках – обласних, республіканських, всесоюзних. Персональні виставки майстрині проходили в 1990, 2000, 2003 роках у Музеї народного декоративного мистецтва Чернігівщини, 2015 року – в історичній експозиції Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського.

Виставка репрезентує понад 40 творів Наталії Черняк, виготовлених майстринею у 1980–2008 роках. Це – рушники, сорочки, сукні, блузи, серветки, панно із зібрання Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського, а також з власної колекції автора.