Щедрий дарунок Музею на честь 125-річного ювілею

1 грудня 2021р. в музейній експозиції відомий чернігівський колекціонер Олексій Михайлович Ємець з нагоди 125-річчя Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського зробив подарунок для поповнення музейного зібрання. Це архів новгород-сіверської вчительки Ганни Кіндратівни Меншової, який датується 1888–1948 роками (автобіографія, анкета, довідки, атестати, судові та службові документи, заяви тощо). Документи розкривають нелегку долю української інтелігенції, зокрема вчителів, у карколомних змінах початку ХХ ст., пристосування до радянських реалій і, незважаючи на усі випробування, вірність своїй місії – нести освіту дітям.

З нагоди ювілею Музею особливо приємно було отримати такий раритет, як лист від 29.12.1907 року на бланку із Чернігівського єпархіального древлєсховища до Подільського історико-археологічного церковного товариства, щодо співпраці, адже складовою сучасної музейної збірки є колекція ЧЄД.

Окрім архівних матеріалів, Музею були подаровані унікальні предмети фалеристики, як-от: прототип Знаку Лауреата Чернігівської обласної премії імені Михайла Коцюбинського 1992 року, двобічний прототип пам’ятних медалей «Черниговское высшее авиационное училище летчиков им. Ленинского комсомола. 25 лет. 1964–1989» та «10 Военное авиационное училище первоначального обучения летчиков. Кременчуг. 30 лет. 1959–1989»; пам’ятна двобічна медаль «Черниговское высшее военное авиационное училище летчиков имени Ленинского комсомола. 40 лет» 1991 року.

Олексій Ємець подарував також кілька штампів кінця ХІХ – початку ХХ ст. Серед яких знамените тавро для цегли з гербом Чернігова. Цеглини з його відбитком і досі часто-густо трапляються під час впорядковування міста.

Олексій Михайлович упродовж тривалого часу співпрацює з музеєм. Предмети з його колекції неодноразово досліджувалися музейними науковцями, а результати публікувалися на сторінках музейного часопису «Скарбниця української культури». Дарувальник висловив думку про створення у Чернігові музею, експозиція якого б формувалася за тематично-предметним принципом із залами нумізматики, зброї, коштовного посуду тощо.

В свою чергу директор Музею Сергій Лаєвський віддячив дарувальника каталогом срібних оправ Євангелій XVII–XVIII, що зберігаються в Музеї, який нещодавно побачив світ. Упорядник каталогу, головний зберігач Ганна Арендар поставила свій дарчій напис і висловила колекціонеру щиру вдячність за подарунки.

Ігор Ситий, старший науковий співробітник,

кандидат історичних наук