Чернігівщина часів Незалежної України 1991–2021

20 серпня 2021 року до 30-річчя Незалежності України в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського була відкрита оновлена експозиція «Чернігівщина часів Незалежної України 1991–2021».

З’явився розділ, що висвітлює події російсько-української війни, де йдеться про волонтерський рух, як вагомий чинник громадянського суспільства у збереженні Незалежності. Багато в чому завдяки волонтерам Україна зберегла суверенітет, зупинила російську агресію на Сході України та відновила боєздатність армії. В експозиції представлені: одяг, виготовлений волонтерами Чернігівщини для військових, фрагменти бойових снарядів та пусковий пристрій від гранатомета РПГ-20, український прапор з привітаннями від бійців, що були привезені волонтерами із зони АТО-ООС у 2016–2021 роках.

Розширений економічний блок. Крім підприємств, що вже близько двох десятків років успішно працюють на ринках України та за її межами представлених в експозиції – ТОВ «Атілос», ТОВ «ТАН», ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант», ПрАТ «Чернігівська взуттєва фабрика «Берегиня», АТ «Слов’янські шпалери – КФТП», доповнені розділи ПрАТ «ЧеЗаРа», ТОВ «Чернігівський автозавод», ПрАТ «Ніжинсільмаш», ПрАТ «Виробниче-торгівельне підприємство художніх виробів «Ярославна». Вперше свої матеріали представляють чернігівські підприємства – ТОВ «ПЕТ Технолоджис» – європейський розробник видувного обладнання та прес-форм для ПЕТ-тари, компанія Коллар – виробника інноваційних товарів для домашніх тварин, що має представництва в багатьох країнах світу.

Перелік сільськогосподарських підприємств, які відіграють найбільш важливу роль у створенні економічної бази області можна побачити на «Карті адміністративно-територіального устрою, аграрно-промислового виробництва та лісового господарства Чернігівської області», складеній згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07. 2020 р. «Про утворення та ліквідацію районів». На прикладі лідера сільськогосподарської галузі в Україні ТОВ «Земля і воля», що працює в Бобровицькій територіальній громаді Ніжинського району, висвітлена діяльність сучасного підприємства, з вирощування зернових культур, переважно кукурудзи. Підприємство, очолюване Героєм України Леонідом Яковишиним, має оснащенні сучасною технікою машинно-тракторний парк, елеваторний комплекс, заводи з виробництва насіння кукурудзи, круп’яний та комбікормовий, аміачний термінал, понад шість кілометрів залізничної колії від елеваторного комплексу до станції Бобровиця. У 2021 році господарство виділило 100 мільйонів гривень на капітальний ремонт селища Мирне, завершує будівництво трьох багатоквартирних житлових будинків, будинок культури тощо.

В оновленій експозиції вперше представлене бджолярство. Обласну спілку бджолярів, яка об’єднує понад 1,5 тисяч пасік, презентує засновник торгової марки «Сіверські меди» Віталій Кром. Експонуються вироби пасічника, що користуються широким попитом українців. Ще далекого 1976 року у Чернігові був заснований пивкомбінат «Десна», який нині входить до ВАТ «Сан ІнБев Україна». Бренд відділення – ТМ «Чернігівське» (спонсор № 1 з підготовки футбольного Євро-2012). У 2012 році на пивному ринку України з’явилось Чернігівське ТОВ «Бервіль», яке сьогодні випускає різні сорти пива і має мережу магазинів по країні.

Вперше в експозиції представлена лісова галузь, як сектор економіки, що має значний матеріально-технічний, науковий та кадровий потенціал. 738 тисяч гектарів нашої області покриті лісами, з них 416 тисячами управляє Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства, яке об’єднує 12 державних лісгоспів. Діяльність підприємства включає лісорозведення, лісовідновлення, охорону і захист лісів, використання лісосировинних ресурсів, виробництво будівельних та оздоблювальних матеріалів з дерева тощо.

Окремий розділ висвітлює досягнення чернігівців у спорті. Внесені зміни до комплексу, присвяченому Олені Костевич, заслуженому майстру спорту у стрільбі з пневматичного пістолета, чемпіонці ХХVІІІ Олімпійських ігор у Афінах (2004), та бронзовій призерці ХХХ у Лондоні (2012) та ХХХІІ Олімпійських ігор у Токіо (2020).

Цього року виповнилося 70 років з дня народження Першого космонавта Незалежної України, Героя України Леоніда Каденюка (1951-2018), який у 1971 році закінчив Чернігівське вище авіаційне училище льотчиків. Л. Каденюк останній раз був у Чернігові 14 грудня 2017 року, саме тоді він завітав до Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського.

На відкриття завітали представники підприємств, установ, організацій, громадськість та ЗМІ.