Чернігівщина у період Другої світової війни. 1942 рік

20 вересня 2017 року у приміщенні Військово-історичного музею – філії Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського до Дня міста відкрилася виставка «Чернігівщина у період Другої світової війни. 1942 рік».

Мета виставки: представити широкому загалу рідкісні, раніше недоступні матеріали та зробити спробу переосмислити даний період нашої історії. Минулого року ми започаткували проект «Чернігівщина у період Другої світової війни», дана виставка – друга з цього циклу.

1942 р. став чи не найтяжчим періодом для України в цілому та для Чернігівщини зокрема. Внаслідок катастрофічних поразок війська Червоної армії до липня 1942 р. змушені були залишити Україну. Переломним моментом у війні стала Сталінградська битва (17 липня 1942 – 2 лютого 1943), в ході якої 18 грудня було звільнено с. Півнівка Ворошиловградської (Луганської) області. Це стало початком визволення України.

Чернігівщина у 1942 р. перебувала під прямим управління військової адміністрації нацистів. Якщо у 1941 р. частина населення України вітала прихід німців, сподіваючись на відновлення незалежності, покращення економічного життя, то у 1942 р. всі надії розвіялись. Антигуманна політика нацистів характеризувалася зневагою до «неповноцінних слов’янських» народів та масовим фізичним знищенням євреїв та ромів. Репресії щодо цивільного населення і військовополонених, а також пограбування, суцільне зубожіння спричинили активний чи пасивний спротив населення.

Тематичні блоки виставки висвітлюють: знищення цивільного населення (психічнохворих, комуністів, ОУНівців, євреїв, циган); діяльність концентраційних таборів; вивезення населення на примусові роботи до Німеччини (остарбайтери); економічне життя окупованої Чернігівщини (промисловість, сільське господарство), культура, медицина, освіта, релігія; знищення населених пунктів; рух Опору.

На виставці «Чернігівщина у період Другої світової війни» представлені матеріали з фондів ЧІМ ім. В.В. Тарновського: документи, листи, особисті речі остарбайтерів; німецька зброя, військове спорядження. Експонуються копії газет, німецьких листівок, оголошень окупаційної влади, афіші театральних вистав, оригінали яких зберігаються в Державному архіві Чернігівської області. Світлини, що демонструються на виставці – з колекції О. Соломахи та з Інтернет-ресурсів. Це унікальні, маловідомі знімки Чернігова, Ніжина, Козельця, Новгород-Сіверського. Також на виставці представлені матеріали священників, надані Галузевим державним архівом Управління СБУ в Чернігівській області.

На відкритті були присутні: учні чернігівської ЗОШ № 9, викладачі Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка, краєзнавці, представники ЗМІ.

Виставка буде діяти до кінця 2017 року.