Скандинавські старожитності Чернігова та Шестовиці

У липні 2022 року в Парижі побачив світ англомовний збірник статей, присвячений скандинавським старожитностям Чернігова та Шестовиці «A Viking Century: Chernihiv area from 900 to 1000 AD». Його упорядник, автор і співавтор деяких статей – Степан Степаненко – науковий співробітник Товариства Генрі Джексона, лондонського аналітичного центру зовнішньої політики та національної безпеки.

Видання присвячене археології Чернігівщини. У ньому представлений раніше малодосліджений археологічний матеріал Х ст. Авторами розглядаються питання хронології, розселення, торгівлі та співробітництва на прикордонні в період утворення Руської держави. Піднімаються питання про місце археології як окремої дисципліни у визначенні історичних суспільних змін і проблем збереження спадщини. Книга насичена ілюстраціями, чимало з яких презентують колекції Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського.

В статті Еріка Олів’є та Степана Степаненка «From movement to settlement: hoards in the Chernihiv area» представлена нумізматична колекція Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського, зокрема Рудівський скарб (1928 р.) дирхемів Х ст. Музейна колекція опинилася у фокусі досліджень Юрія Ситого «Chernihiv barrows: twentieth and twenty-first-century excavations», Сергія Зеленка «Amphorae from Shestovytsya», Віктора Голуба «From dust to the display: conservation of high-status archaeological finds from Shestovytsya».

На обкладинці меч з музейного зібрання, знайдений в Шестовиці у 1926 році Петром Смолічевим – співробітником Чернігівського державного історичного музею.

Видання представлене у науковій бібліотеці Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського.

 

Директор музею Сергій Лаєвський