29 вересня у мальовничому Седніві вкотре відбувся літературно-мистецький фестиваль «Седнівська осінь». «Садиба родини Лизогубів» – філія Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського з душевним теплом приймала гостей і поціновувачів «містечка над Сновом».
Незважаючи на примхи погоди учасники свята з цікавістю оглядали презентовані виставки, археологічні знахідки, спілкувалися з науковими співробітниками з питань історії Седніва, Чернігово-Сіверщини, дівчата та жінки примиряли сучасні реконструкції давніх прикрас.
Цього року музейники підготували і розмістили у залах старовинного дворянського маєтку козацького роду Лизогубів нову виставку «Літописні міста Чернігівщини», яка була присвячена ювілеям перших згадок у літописах міст: Седнів (Сновеськ) – 950 років (1068 рік), Новгород-Сіверський – 940 років (1078 рік), Остер (Городець на Въстри) – 920 років тому (1098 рік).
Седнів ототожнюється з давньоруським містом Сновеськ, яке вперше згадується в літописі під 1068 роком у зв’язку з перемогою 3-го тисячного війська чернігівського князя Святослава Ярославича над 12-тисячною половецькою ордою хана Шарукана.
Вперше про Новгород-Сіверський (Новий город) йдеться в «Повчанні» Володимира Мономаха, який взимку 1078-1079 років розбив в околицях міста половецький загін. Про Остер говориться у літописі під 1098 роком як «Городець на Въстри».
Так, під час знайомлення з виставкою гості і мешканці Седніва могли оглянути стародавні прикраси, грошові знаки, символи влади, елементи військового спорядження, побутові та культові речі: фібулу Х-ХІ ст., ювелірний пінцет Х ст., вислу печатку ХІІ ст., замок і ключі ХІ-ХІІІ ст., ножиці ХІІ-ХІІІ ст., татарські та литовські монети ХІV-ХV ст., перстень ХІV-ХV ст., пластини обладунку ХІV-ХV ст., гральні фішки ХVІІ-ХVІІІ ст.
Дані знахідки є результатом роботи археологічних експедицій у Седневі (В.Коваленко – 2007 р., О.Моця і В.Скороход – 2015, 2017 рр., Г.В.Жаров – 2017 р.), в Новгород-Сіверському (І.Єдомаха – 1959, 1960, 1962 рр.). Експонувалися також останні знахідки, вивлені під час розкопок у вересні 2018 року на городищі Трифонівщина та поселенні Орешня-2.
Всього на виставці було представлено 101 експонат.
Вхід до центральної будівлі садиби для гостей «Садиби родини Лизогубів» був вільний.
More Stories
Два портрети Тараса Шевченка зі збірки музею
Перший «Кобзар» Тараса Шевченка
Вшанування пам’яті Тараса