Цього року Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського отримав дуже гарний і певною мірою символічний подарунок – книгу М.О. Макаренка “Спас Чернігівський. Археологічні досліди року 1923” видану в Києві 1929 року.
Історія і результати археологічних розкопок у Спасо-Преображенському соборі Чернігова добре відомі науковцям, музейним працівникам, всім охочим. А от здобуті артефакти дослідники другої половини ХХ ст. характеризували лише на підставі світлин, опублікованих М. Макаренком. Знахідки вважалися втраченими.
Наприкінці 1980-х роках О.Є. Черненко, яка на той час була зберігачем археологічного зібрання Чернігівського історичного музею, два колти та колодочки рясен завдяки докладним описам, зробленим автором розкопок, віднайшла серед інших колекцій, куди вони потрапили після Другої світової війни. А через 30 років, порівнюючи ілюстрації монографії М. Макаренка з прикрасами, що обліковувалися в історичній групі фондів музею, спираючись на звіти про діяльність археологічної експедиції 1923 р., які зберігаються у Державному архіві Чернігівської області, Л.Ф. Сита обґрунтовано довела, що всі знахідки зі Спаського собору, як і мало бути, надійшли до Чернігівського історичного музею.
Крапкою в цій історії із “загубленим” скарбом, своєрідною премією, подякою музейним співробітникам стала книга, та ще й з автографом автора!, яку М.О. Макаренко подарував відомому архітектору М.В. Щусеву.
Щиро дякуємо добродіям Борису Дулькіну і Людмилі Карпінській – справжнім шанувальникам історії і культури, які надіслали музеєві пам’ятку. Будемо раді бачити їх у музеї.
More Stories
Етнографічна колекція Юрія Дахна
Банкнотно-монетний двір Національного банку України (1996–2011)
Трагедія на площі – 19 серпня 2023 року