У 1899 р. газета «Черниговские губернские ведомости» сповістила, що 24 січня до Чернігова приїхав відомий меценат Василь Тарновський. Він прибув до міста залізницею з Києва (потяг з пересадкою у Крутах). Василь Васильович зупинився у відомому чернігівському готелі «Олександрівська» (на розі Шосейної і Бульварної вулиць), що знаходився поряд з Валом та місцем, яке було головною метою поїздки мецената [1]. Невелика мандрівка відбулася за чотири місяці до смерті благодійника. В.Тарновський переймаючись долею свого зібрання з української історії та культури вирішив особисто залагодити невідкладні справи.
Деталі візиту Василя Тарновського розкриває запис у щоденнику відомого громадського діяча Олександра Русова від 24 січня 1899 р. Так, у ньому йдеться про те, що зранку Олександр Олександрович зустрів В.Тарновського на залізничному вокзалі. Останній привіз з собою каталог своєї колекції (майже 3 тис. предметів), що побачив світ у 1898 р. (друкарня К.Милевського у Києві). Каталог був продемонстрований депутатам Чернігівського губернського земського зібрання, які мали вирішити долю колекції мецената. Василь Васильович домовлявся про передачу свого надбання Чернігівському земському зібранню. Вочевидь, що перемовини пройшли біль-менш вдало, оскільки В.Тарновський поїхав з міста 28 січня 1899 р. У ці дні стояла морозна погода, інколи проглядало сонце. Василь Васильович у вільний час міг гуляти та милуватися краєвидами старого міста.
Шосейна вулиця. Праворуч – одноповерхова будівля готелю “Олександрівська”.
Будинок Чернігівської губернської земської управи.
Вже 2 лютого 1899 р., ввечорі, у Чернігівському земському зібранню відбулося доленосне голосування – 37 депутатів проголосували за те, щоб прийняти дар мецената (15 голосів було подано проти). Зібрання надало 20 тис. руб. на будівництво нового будинку для музею (відмовившись купляти «будинок Мазепи») [2].
Також наслідком візиту В.Тарновського до Чернігова став процес створення Музею. Він почався з утворення 3 лютого 1899 р. «Комісії із створення музею Тарновського» у складі Чернігівського губернського земського зібрання. До складу комісії були обрані відомі чернігівці – депутати зібрання: Василь Хижняков (міський голова у 1875–1887 рр., голова губернської земської управи у 1886–1896 рр.), знаний адвокат Ілля Шраг, дворянин Григорій Глібов, відомий художник Іван Рашевський, Дмитро Тризна, В.Карачевський-Волк, А.Гамалія, М.Котляревський, князь М.Долгоруков [3].
Помер Василь Васильович Тарновський 13 червня 1899 р. у Києві.
__________________
- // Черниговские губернские ведомости. 25 января 1899 г. С. 4.
- Русов О. Щоденники та спогади. Чернігів, 2011. С. 70, 74.
- Свод постановлений Черниговского губернского земского собрания 1883–1899 годов. Вып. І. Чернигов, 1902. С. 120–121.
Максим Блакитний
More Stories
В очікуванні на зв’язок
Етнографічна колекція Юрія Дахна
Банкнотно-монетний двір Національного банку України (1996–2011)