Остання поїздка до Чернігова

У 1899 р. газета «Черниговские губернские ведомости» сповістила, що 24 січня до Чернігова приїхав відомий меценат Василь Тарновський.  Він прибув до міста залізницею з Києва  (потяг з пересадкою у Крутах). Василь Васильович зупинився у відомому чернігівському готелі «Олександрівська» (на розі Шосейної і Бульварної вулиць), що знаходився поряд з Валом та місцем, яке було головною метою поїздки мецената [1].  Невелика мандрівка відбулася за чотири місяці до смерті благодійника. В.Тарновський переймаючись долею свого зібрання з української історії та культури вирішив особисто залагодити невідкладні справи.

Деталі візиту Василя Тарновського розкриває запис у щоденнику відомого громадського діяча Олександра Русова від 24 січня 1899 р. Так, у ньому йдеться про те, що зранку Олександр Олександрович зустрів В.Тарновського на залізничному вокзалі. Останній привіз з собою каталог своєї колекції (майже 3 тис. предметів), що побачив світ у 1898 р. (друкарня К.Милевського у Києві). Каталог був продемонстрований депутатам Чернігівського губернського земського зібрання, які мали вирішити долю колекції мецената. Василь Васильович домовлявся про передачу свого надбання Чернігівському земському зібранню. Вочевидь, що перемовини пройшли біль-менш вдало, оскільки В.Тарновський поїхав з міста 28 січня 1899 р. У ці дні стояла морозна погода, інколи проглядало сонце. Василь Васильович у вільний час міг гуляти та милуватися краєвидами старого міста.

Шосейна вулиця. Праворуч – одноповерхова будівля готелю “Олександрівська”.

Будинок Чернігівської губернської земської управи.

Вже 2 лютого 1899 р., ввечорі, у Чернігівському земському зібранню відбулося доленосне голосування – 37 депутатів проголосували за те, щоб прийняти дар мецената (15 голосів було подано проти). Зібрання надало 20 тис. руб. на будівництво нового будинку для музею (відмовившись купляти «будинок Мазепи») [2].

Також наслідком візиту В.Тарновського до Чернігова став процес створення Музею. Він почався з утворення 3 лютого 1899 р. «Комісії із створення музею Тарновського» у складі Чернігівського губернського земського зібрання. До складу комісії були обрані відомі чернігівці – депутати зібрання: Василь Хижняков (міський голова у 1875–1887 рр., голова губернської земської управи у 1886–1896 рр.), знаний адвокат Ілля Шраг, дворянин Григорій Глібов, відомий художник Іван Рашевський, Дмитро Тризна, В.Карачевський-Волк, А.Гамалія, М.Котляревський, князь М.Долгоруков [3].

Помер Василь Васильович Тарновський 13 червня 1899 р. у Києві.

__________________

  1. // Черниговские губернские ведомости. 25 января 1899 г. С. 4.
  2. Русов О. Щоденники та спогади. Чернігів, 2011. С. 70, 74.
  3. Свод постановлений Черниговского губернского земского собрания 1883–1899 годов. Вып. І. Чернигов, 1902. С. 120–121.

 

Максим Блакитний