Операція “Вісла”

27 квітня 2017 року у Військово-історичному музеї – філіі Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського до 70-ї річниці операції «Вісла» була проведена музейна зустріч, де йшлося про події примусового виселення в 1947 році українців з етнічних земель.

Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко детально розповів присутнім про передумови, причини і хід операції з примусового виселення українців з етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини у західні та північні райони польської держави. Дослідник акцентував увагу на жорстоких методах і силах, які використала комуністична влада Польщі під час проведення ганебної та антилюдської акції. За польськими даними, у 1947 році було примусово переселено 140 575 українців, ув’язнено в концтаборі Явожно 3800 чоловік, вбито 655 людей, заарештовано 1466 членів українського руху Опору.

Емоційною і проникливою була розповідь старшого наукового співробітника музею Світлани Землянської про документальну виставку, яка присвячена тим далеким і страшним подіям.

Під час заходу було продемонстровано документальний фільм «Остання поїздка додому» (режисер – Роман Крик), який зацікавлено і зосереджено дивилися учні 10 класу Чернігівської ЗОШ № 33. Фільм розповідає про трьох мешканців с.Кобильниці Волоської, які в 1947 році були насильно переселені на північ Польщі в рамках операції «Вісла».