В період з 1 червня 2014 р. по 1 листопада 2014 р. до бібліотеки музею надійшло 144 примірники літератури. Монографічні дослідження, опрацьовані і введені до наукового обігу історичні джерела, науково-популярні видання розкривають різні сторінки історії України, на яких відображена й історія Чернігівщини. Не менш вагомі й цікаві як для аматорів, так і для науковців науково-публіцистичні твори. Чимало з них заслуговують на особливу увагу користувачів, тож нижче пропонуємо інформацію про деякі видання.
- Таїрова-Яковлева Т.Г. Іван Мазепа і Російська імперія /Пер. з рос. Ю.А. Мицика. – К.: ТОВ “Видавництво “КЛІО”, 2013. – 403 с., іл. Використовуючи матеріали російських та українських архівів, відомий історик розглядає обставини приходу Мазепи до влади, його стосунки з Петром І, внутрішню політику, особисті та ділові взаємини зі старшиною й оточенням російського царя, а також аналізує причини переходу Мазепи до шведів.
- Орлик П. Діаріуш подорожній, який в ім’я Троїці найсвятішої, розпочатий в року 1720 місяця жовтня дня 10-го /Факсимільне видання у 5-ти книгах /Передмова О. Ковалевська; вступ. І. Дмитришин. – К.: Темпора, 2013. Перша повна публікація “Діаріушу” у вільному доступі для широкого загалу: науковців і дослідників, усіх, хто цікавиться українською та європейською історією, неодмінно дасть поштовх новій сторінці східноєвропейських історичних досліджень. Єдина “вада” видання – це повне відтворення оригіналу, тобто воно написане старою французькою мовою.
- Ревізія Чернігівського полку 1732 року /Упор. та вступ І. Ситий, С. Горобець, передмова Ірина Кривошия. – Чернігів : Видавець Лозовий В.М., 2014 – 720 с. У виданні вперше публікується повний текст унікальної пам’ятки – ревізії Чернігівського полку 1732 р. Її матеріали дають можливість ознайомитися з кількісним і поіменним складом населення однієї з адміністративно-територіальних одиниць Української козацької держави – Чернігівського полку. Одним з упорядників книги є старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук Ігор Ситий. Варто нагадати, що у 2011 р. ці ж автори видали “Присягу Чернігівського полку 1718 р.”.
- Листи Михайла та Марії Могилянських до Іллі Шрага (1907–1917 рр.): Наукове видання /Упор., передмова, примітки Т.П. Демченко, С.Г. Іваницької. – Чернігів: Просвіта, 2014. – 144 с. Книга являє собою перше наукове видання листів адвоката, публіциста, літературного критика й письменника М.М. Могилянського (1873–1942) та його матері Марії Миколаївни (1855–1918) до відомого громадко-політичного діяча І.Л. Шрага (1847–1919), написаних у 1907–1917 рр. Переважна більшість опублікованих документів зберігається у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського.
- Таранушенко С.А. Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України. Повна редакція Стефан Таранушенко; переднє слово С.І. Білокінь; передм., наук. ред., додатки В.В. Вечерський; упор., прим., О.О. Савчук. – Харків: Видавець Савчук О.О., 2014. – 864 с.; 1033 іл. – Серія “Слобожанський світ”. Випуск 8. Книга є першим повним виданням рукопису С.А. Таранушенка (1889–1976) “Дерев’яна монументальна архітектура Лівобережної України” (1967). До видання вперше увійшов весь ілюстративний ряд (світлини, кресленики, схеми аналізу пропорцій), запланований автором. Сьогодні – це подекуди єдине джерело, у якому зафіксовані дерев’яні церкви нашого краю, знищені комуністичною владою.
- Петров В. Розвідки / У 3-х томах. Упорядник, автор передмови та приміток В’ячеслав Брюховецький – К.: Темпора, 2013. У тритомному зібранні наукових розвідок Віктора Платоновича Петрова (Віктора Бера, Бориса Веріго, Віктора Петренка) представлена значна частина творчої спадщини видатного вченого в царинах літературознавства, фольклористики, етнографії, археології, мовознавства, етнології, історіософії, філософії та релігієзнавства. Уміщено також більшу частину відомих його статей про творчість Григорія Сковороди, Пантелеймона Куліша, Тараса Шевченка.
- Бойко В., Казіміров Д., Леп’явко С. Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія. – Чернігів: Сіверський центр післядипломної освіти, 2014. – 192 с. Видання презентує майже тисячолітній період історії владних інституцій на Чернігово-Сіверщині. Вміщені в альбомі карти, атрибути влади, документи, біографії та інші матеріали у послідовній формі висвітлюють структуру адміністративно-територіальних одиниць, процес становлення органів державної влади та місцевого самоврядування. При створенні альбому були використане зібрання Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського.
- Зозуля С.Ю. Ніжин модерної доби: студії з історіографії, пам’яткознавства, персоналістики [Монографія]. – К.: Видавець Олег Філюк, 2014. – 344 с., іл. Монографія включає в себе добірку різних за сюжетами, але вбудованих у межах визначених тематичних напрямів авторських досліджень окремого регіону Українського Північно-Дніпровського Лівобережжі – Ніжина і його найближчої округи першої половини XVII – початку ХХІ ст.
- Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району. – Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2014. – 216 с. Видання являє собою спробу узагальнити відомості про час виникнення поселень Чернігівського району, чітко зафіксувати першу писемну згадку про них у джерелах, а також переосмислення давно відомих версій та гіпотез про походження назв (з автографом автора).
- Кужельний І.Д. Звеничів і звеничівці. – Чернігів: Десна Поліграф, 2014. – 440 с: 48 с. іл. Книга про історію села Звеничів, що на Ріпкинщині, заснованого на правому березі літописної річки Свинь більше як тисяча років тому, незвичайні долі його людей, їх героїку і трудову звитягу, палку любов до рідного краю.
- Моренець В. Чернігівський процес. – Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М., 2014. – 256 с. У книзі розкривається маловідома сторінка нашої історії – підготовку та проведення судового процесу над військовими злочинцями восени 1947 року в м. Чернігові (з автографом автора).
- Переслідування та вбивства ромів на теренах України у часи Другої світової війни: Збірник документів, матеріалів та спогадів. – К.: Український центр вивчення історії Голокосту, 2013. – 208 с.; іл. Збірник є першою в історіографії спробою привернути увагу істориків та широкого читацького загалу до проблематики, пов’язаної з нацистською політикою переслідувань та вбивств ромів (циган) на окупованих теренах України в період Другої світової війни шляхом комплексного викладення відомостей про існуюче коло невивчених питань, подання різноманітних видів джерел, що дотепер лишаються невідомими або маловивченими, а також оригінальних усно історичних свідчень.
- Кашеварова Н.Г., Малолетова Н.И. Деятельность оперативного штаба рейхсляйтера Розенберга в оккупированной Европе в период Второй мировой войны: Справочник-указатель архивных документов из киевских собраний. – К., 2006. – 577 с.; ил. У Довіднику розкривається склад і зміст київського, найбільшого з відомих, масиву документів Оперативного штабу рейхсляйтера Розенберга, що здійснював у період Другої світової війни тотальну конфіскацію та привласнення Третім рейхом культурних і наукових цінностей, створення ідеологічних обґрунтувань завоювань рейху.
- Київ: війна, влада, суспільство. 1939–1945 рр. (За документами радянських спецслужб та нацистської окупаційної адміністрації). – К., Темпора, 2014. – 864 с., фото. У науково-документальному виданні подані матеріали про перебіг подій Другої світової війни в Києві. Крізь призму документів радянських спецслужб, нацистських каральних органів та цивільної окупаційної адміністрації, більшість з яких публікується вперше, авторський колектив намагався простежити місце столичного соціуму в системі функціонування державних структур, показати вплив війни на життя пересічного громадянина.
- Береговий В.Г. Спортивне сузір’я Чернігівщини. – Чернігів, 2014. – 128 с. У книзі вміщені літературні портрети провідних спортсменів і тренерів, які своїми спортивними здобутками прославили Чернігівщину (з автографом автора). Чернігівцям буде цікаво дізнатися, що відомий боксер Олександр Усик певний час жив у с. Риботин Коропського району.
- Пам’ять і шана. Леонід Палажченко. Спогади сучасників. – К., 2014. – 320 с., іл. Документально-публіцистичне видання про колишнього першого секретаря Чернігівського обкому комсомолу, першого секретаря Чернігівського райкому партії, згодом – першого секретаря Волинського і Чернігівського обкомів Компартії України Героя Соціалістичної Праці Союзу РСР Леоніда Івановича Палажченка. Книга містить спогади рідних і друзів, багатьох відомих політиків, колишніх депутатів Верховної Ради СРСР та УРСР, місцевих рад, керівників партійних організацій. Ілюстрована архівними фотографіями та документами. Це видання здійснене клопотанням Надзвичайного і Повноважного посла України Петра Шаповала, який і передав її до музейної бібліотеки.
- Скарби музею. Альбом: До 120-ї річниці заснування Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова. – К., 2014. – 138 с. іл. Видання презентує окремі музейні експонати зібрані протягом 120 років існування музею. Альбом знайомить з історією творення музею, з видатними постатями, що стояли біля витоків розвитку музейної справи Прилуччини та зробили вагомий внесок у комплектування та збереження музейних скарбів
- Печорний П. Альбом. – К.: Софія, 2014. – 158 с.: іл. У книзі представлені твори відомого майстра декоративного розпису, народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, уродженця Ріпок. Видання було подароване музейній бібліотеці майстром під час зустрічі з ним у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського на День Незалежності.
Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського щиро дякує всім авторам, видавництвам, просто небайдужим людям, які в цей фінансово непростий час турбуються про поповнення музейної бібліотеки.
More Stories
До Дня волонтера
День народження музею
Чернігівці в боротьбі за Україну!