Нова виставка відкрилася у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського

5 липня 2013 року у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрилася виставка «Ab ovo. Предмети християнського культу XXIII століть у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського», створена до 1025-річчя хрещення Київської Русі.

На ній представлені 70 предметів християнського культу із зібрання українських старожитностей Василя Тарновського та з розкопок і розвідок чернігівських археологів кінця ХІХ – початку ХХІ століть на Чернігівщині.

Найбільш цікавими є візантійські хрести-енколпіони X–XII ст. Енколпіон (у перекладі з грецької «на грудях») – складений двостулковий хрест-релікварій, призначений для зберігання часточок мощей, Хресного Древа або вторинних реліквій. Зазвичай їх носили поверх одягу. Спочатку енколпіони завозилися з Візантії, але вже з XII ст. поширюється серійне виробництво давньоруських натільних хрестиків та енколпіонів, іконок та амулетів-змійовиків. Для виготовлення хрестів-мощовиків використовували тільки метал, переважно мідний сплав.

Натільні хрестики, репрезентовані на виставці, виготовлені не лише з металу, але й з каменю, кістки та стінки фаянсової посудини. Привертають увагу іконки – свинцева (Богоматір з немовлям) ХІІ ст. та кам’яна різьблена (Гроб Господній) ХІІІ ст. Окрім того, експонуються ручні кадильниці-кацеї та лампадка, які використовувалися у церквах та вдома.

Виставка працюватиме до кінця жовтня.