8 жовтня 2024 року Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського відбулась Музейна зустріч «Любеч за матеріалами археологічних досліджень» (до 1000-річчя Чернігівського князівства).
Про Любеч вперше говориться у «Повісті минулих літ» під 882 роком. У договорі князя Олега з греками 907 року Любеч значиться серед інших міст Київської Русі. Битва між князями Мстиславом і Ярославом 1024 року під Лиственом, неподалік від Любеча, започаткувала формування незалежного від Києва Чернігівського князівства.
Як відомо, у 1097 року відбувся відомий Любецький з’їзд князів, який остаточно закріпив феодальний принцип «каждо да держить отчину свою». 1147 року – Любеч зруйнований смоленським князем Ростиславом. А наприкінці ХІІ ст., у 1180 року – Другий Любецький з’їзд князів. Монгольська орда спустошила місто у ХІІІ ст. У 1471 році Любеч став центром волості Київського воєводства.
Про історію археологічних досліджень території Любеча та власні розкопки у давньому місті присутнім розповіла чернігівський археолог, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук Олена Веремейчик. Пані Олена керувала розповіла про багаторічні дослідження, що проводилися експедицією Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г. Шевченка з 2009 по 2020 роки у Любечі на городищі Замкова Гора, на його посаді, на городищі Монастирище та біля Кам’яниці Полуботка. Результатом цих робіт є велика колекція археологічних знахідок, в якій представлені різні епохи, починаючи від епохи бронзи і до ХІХ ст.
Спеціально до цього заходу старший науковий співробітник музею Людмила Сита підготувала невелику виставку предметів, що були виявлені під час археологічних розкопок експедицією на чолі з Оленою Веремейчик та зберігаються у Музеї. Це знахідки ХІ – початку ХІІІ ст. Були представлені: поясне кільце, залізні та кістяні вістря стріл, шахова фігурка, дитячі іграшки – гуркальця. На кількох планшетах розміщені прикраси, виготовлені з кольорового металу та срібла – кругла підвіска, перснеподібне скроневе кільце, перстень, скляний браслет. Серед знахідок енколпіони і натільні хрестики – срібний та бурштиновий, книжкові застібки візантійського типу та свічник від церковного світильника – хороса. Найбільшу цікавість викликають унікальні знахідки з ювелірної майстерні стародавнього Любеча ХІІ–ХІІІ ст.: невеличка свинцева наковальня та кам’яні форми для виготовлення підвісок-лунниць, гудзиків та пластинчастих орнаментованих браслетів.
More Stories
Вітаємо зі Святом!
Історії незламних. Анисів
Цегляна архітектура Чернігово-Сіверщини ХІ-ХІІІ ст.