26 червня 2020 року у Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського відбулося відкриття виставки “…Для нього не існує ні чинів, ні підвищень, ні честолюбства” (до 210-річчя від дня народження Василя Тарновського-старшого – відомого українського громадського діяча).
Василь Васильович Тарновський (старший) народився 14 (26) червня 1810 року у с. Рудівка Прилуцького повіту Полтавської губернії в родині поміщика Василя Васильовича Тарновського та Ганни Федосіївни. У 1826 році закінчив Ніжинську гімназію вищих наук, де навчався разом з Миколою Гоголем. Із званням кандидата права у 1828 році закінчив Московський університет. Працював викладачем Житомирської гімназії. Після смерті батьків Василь Тарновський повинен був опікуватися сімома молодшими братами і сестрами. У 1845 році відбулася зустріч Василя Тарновського і Тараса Шевченка.
Василь Васильович у Петербурзі працював у складі редакційної комісії, яка готувала проект селянської реформи. Разом з Григорієм Галаганом він надав кошти на утримання української друкарні в Петербурзі, неодноразово передавав матеріальну допомогу Тарасу Шевченку.
У 1861 році впроваджував царський маніфест про відміну кріпацтва в життя, вирішував конфлікти між селянами та поміщиками. У 1865 році Василь Тарновський був обраний гласним Чернігівської губернської земської управи. Під час засідання 3 грудня 1866 року у нього стався серцевий напад і наступного дня Василь Тарновський помер. Був похований у склепі Георгіє-Хозевітської церкви у Качанівці.
У Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського зберігається наукова спадщина, документи та листування Василя Тарновського. На виставці представлені три листи Миколи Гоголя до Василя Тарновського.
More Stories
Михайло Володимирович Тарновський
До Дня волонтера
День народження музею