Дмитро Самоквасов

25 травня у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відкрилася виставка “Дмитро Самоквасов та “свято науки в тисячолітньому Чернігові” присвячена 175-річчю від дня народження нашого земляка, видатного вченого Дмитра Яковича Самоквасова. Він народився 27 травня 1843 року на хуторі біля с. Стахорщина Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії. Навчався у Новгород-Сіверській гімназії, згодом – на юридичному факультеті Петербурзького університету. Професор Варшавського та Московського університетів, керуючий Московським Архівом юстиції. Член наукових товариств: Російського Географічного, Московського Археологічного, Імператорської Археологічної комісії. Автор понад 200 наукових праць з археології та історії російського права.

Проводив масштабні археологічні розкопки курганів і городищ в Україні, Підмосков’ї, на Кавказі та інших місцях. Найбільш відомі його розкопки курганів у Чернігові (Чорна могила, Гульбище, Безіменний та багато інших). Помер Дмитро Якович 18 серпня 1911 року, похований на Новодівичому кладовищі в Москві.

Один із розділів виставки присвячений  ХIV Археологічному З’їзду.  Ця визначна подія відбулася  110 років тому. Саме Д.Я. Самоквасов був одним із ініціаторів проведення з’їзду в Чернігові, і під час його роботи провів показові археологічні розкопки на Болдиних горах та в урочищі Берізки (район сучасних вулиць 1 Травня та Л. Боднарука ). Матеріали  цих досліджень згідно із заповітом  вченого надійшли до музею. Частина з них експонується в музеї, а на ювілейній виставці можна побачити матеріали із розкопок Д.Я. Самоквасова, які зберігаються у фондосховищі: прикраси, побутові речі, деталі кінської збруї та вістря стріл.

Виставка триватиме до 17 вересня.