Виставка “Чернігівська земля у державі князя Володимира” і музейна зустріч “Чернігівська земля у державі Володимира Великого”

У липні 2015 року виповнюється 1000-річчя від дня упокоєння князя Володимира Святого. Відаючи належне видатному державному діячу, Президент України видав 25 лютого 2015 р. Указ “Про вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого – творця середньовічної європейської держави Руси-України”.

Володимир Святославич (близько 956–1015) – великий князь київський (980–1015), він приєднав (повернув) до складу держави землі в’ятичів, ятвягів, радимичів, білих хорватів; провів адміністративну реформу, замінивши племінних вождів на посадників, чим забезпечив територіальну єдність держави, реформував законодавство, розпочав карбувати перші монети держави – златники та срібники, 988 року, прийнявши хрещення під іменем Василія, розпочав християнізацію Русі. Завдяки активній зовнішній політиці і запровадженню християнства Володимир включив Київську Русь у цивілізаційний простів Європи.

Вагомий внесок у створення середньовічної європейської держави Київська Русь зробила і Чернігово-Сіверщина. Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського 19 червня відкрив виставку “Чернігівська земля у державі князя Володимира” та провів музейну зустріч “Чернігівська земля у державі Володимира Великого”.

володимир1На виставці презентовані археологічні матеріали часів Володимира Великого та більш пізньої доби, знайдені на Чернігівщині: язичницькі амулети та предмети християнського культу (хрести-енколпіони, натільні хрестики, лампадка та ручні кадильниці); книжкова застібка, писала та фрагмент амфори з написом; предмети імпорту із різних країн – Візантії, Скандинавії, Сирії, Єгипту – намиста, скляний флакон, футляри для голок, браслет, гребінець, кістяні дудка та вістря.

володимир2Великий князь київський Володимир Святославич пошанований у багатьох країнах світу. Його ім’ям названі собори, вулиці, споруджено багато пам’ятників в Україні та за її межами. Випущені пам’ятні медалі, значки, ювілейні монети. Зображення князя Володимира є на банкноті та монеті номіналом в 1 гривню. Тільки на відкритті виставки присутні мали нагоду побачити унікальні експонати з фондів музею: кам’яний хрестик ХІІ–ХІІІ ст. із золотими обкладинками кінців, срібну монету англо-саксонського короля Едельреда (994–1000), срібну монету “Хрещення Русі” номіналом в 10 грн. та орден Святого Володимира ІV ступеня ХІХ ст.

Виставка працюватиме до кінця вересня.

Після відкриття виставки на зустрічі виступили з презентаціями археологічних наукових досліджень, пов’язаних з історією Київської Русі, доценти Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського ЧНПУ імені Т.Г. Шевченка кандидати історичних наук: Олена Євгеніївна Черненко – “Володимирова доба та пам’ятки храмової архітектури Чернігово-Сіверщини (за матеріалами новітніх досліджень)” та Олена Михайлівна Веремейчик – “Предмети християнського культу з археологічних досліджень Любеча”. Присутні з великою увагою вислухали повідомлення. Особливо жваво обговорювалося питання щодо дат заснування Чернігівського Спасо-Преображенського собору і Софії Київської.