29 вересня 2021 року у приміщенні Військо-історичного музею – філії Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкривається виставка «У житті та смерті вони назавжди з нами… Тліном не взялось», присвячена 80-м роковинам трагедії у Бабиному Яру.
Назва виставки – це рядки з «Ізкору», єврейської поминальної молитви в пам’ять про шість мільйонів євреїв, які загинули під час Катастрофи. Другий рядок – «Тліном не взялось» – із вірша Миколи Бажана «Яр».
Під час окупації Києва у 1941–1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів нацистськими окупантами мирного населення і радянських військовополонених; євреїв та ромів – за етнічною ознакою, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів ОУН, заручників, “саботажників”, порушників комендантської години…
Центральною подією в історії Бабиного Яру стали масові акції 29–30 вересня 1941 р, направлені на знищення єврейського населення м. Києва.
Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. У 1941–1943 рр. у Бабиному Яру розстріляно 621 члена ОУН, серед них – і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.
На фото-документальній виставці експонуватимуться матеріали про трагедію Бабиного Яру, надані музею різними державними установами, громадськими організаціями та приватними особами.
Окремий розділ виставки – ««Бабини Яри» Чернігівщини». Вперше представлені матеріали про жертв Бабиного Яру – уродженців Чернігівщини, що зберігаються в базі ізраїльського національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) «Яд Вашем».
Окремий розділ виставки присвячений історії родини Ігоря Яновича Шаля, мати якого загинула у Бабиному Яру 30 вересня 1941 року.
Унікальними є долі наших земляків: Діни Пронічевої та Захара Трубакова, які дивом врятувалася від смерті.
На відкритті виставки були присутні курсанти 4 курсу юридичного факультету Академії Державної пенітенціарної служби. Викладач Алла Попружна і член правління чернігівської єврейської общини Олександр Чеван, у своїх виступах підкреслили важливість збереження пам’яті про страшні події 80-річної давності та значення висвітлення цієї теми для підростаючого покоління, щоб це ніколи не повторилось.
Виставка працюватиме до кінця листопада.
More Stories
Війна цінностей
Колекція чернігівського волонтера Валентина Іванця
Наш календар