Виставка «Честь та звитяга»

На початку січня 2025 року у Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського відкрилась виставка «Честь та звитяга», що розповідає про європейські військові традиції в контексті української історії, що охоплює період з IX до середини XIX століття.

За цей час Україна пройшла складний шлях – від могутньої середньовічної феодальної держави «Київська Русь» до втрати суверенітету та поділу своїх земель між сусідніми державами, від відновлення незалежності до необхідності вкотре захищатися зі зброєю в руках. Українці безпосередньо брали участь у багатьох знакових битвах, які визначали подальшу долю Європи. Зокрема, Візантійські походи X століття, Грюнвальдська битва (1410), битва під Оршею (1514), похід на Москву (1618), битва під Хотином (1621), облога Дюнкерка (1645), Віденська битва (1683) та інші.   

Як складова частина європейської цивілізації, Україна завжди була дієвим учасником всіх процесів у військові справі – від тактики ведення бою та використання новітніх зразків зброї до філософсько-етичних питань.

Свого часу видатні філософи давньої Греції та Риму – Платон, Аристотель, Цицерон, – у своїх працях заклали підвалини етичного розуміння війни, який, згодом, розвинули християнські мислителі середньовіччя. Врешті-решт, в Європі сформувався політико-етичний термін «bellum iustum» – «справедлива війна». Так, поступово з’являється міжнародне гуманітарне право, як сукупність документів, що базуються на засадах гуманізму, людяності та поваги до природніх прав і свобод людини.

У 1864 році дванадцять європейських держав підписали Першу Женевську Конвенцію про поліпшення долі поранених і хворих воюючих армій на полі бою.  Тоді ж засновується і організація «Червоний хрест».

Все це започаткувало створення низки документів, яка, загалом, складається  з п’яти угод та трьох додаткових протоколів стосовно правил та звичаїв ведення війни. 149 держав ратифікували Конвенцію, а Україна приєдналася до неї у 1954 році і підписала всі наступні протоколи з гуманітарного права.

Незалежна Україна, наслідуючи шляхетні традиції, які формувалися за часів існування Київської Русі, Великого Князівства Литовського, Речі Посполитої, Козацької держави, і сьогодні чітко дотримується взятих на себе гуманітарних зобов’язань. Підтвердженням цього є події сучасної російсько-української війни, де мужність та військова доблесть представників Сил Оборони України поєднується з їх милосердям, честю та гідністю.

На виставці представлено понад сто експонатів, серед яких – символи влади (печатки, клейноди), зброя, обладунки, однострої, мапи, документи, твори батального живопису та графіки тощо. Експозиційні матеріали презентують колекції Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського та приватного «Музею Шереметьєвих». Окремі матеріали надані партнерами проєкту Сергієм Шаменковим, Сергієм Гуньковим та Артуром Орльоновим.

Запрошуємо відвідати нову музейну виставку!