100-річчя ІІІ Універсалу Української Центральної Ради

7 листопада 2017 року в Черніівському історичному музеї імені В.В.Тарновського відбулася музейна зустріч з нагоди 100-річчя проголошення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради та більшовицького перевороту в Петрограді.

Ці дві події об’єднує одна дата досить умовно: переворот стався 25 жовтня 1917 року за діючим тоді в Росії юліанським календарем, з переходом на григоріанський календар її стали відзначати 7 листопада; ІІІ Універсал,  проголошений 7 листопада (20 листопада) 1917 року за старим  календарем, став наслідкок повалення більшовиками Тимчасового уряду та необхідністью юридично оформити відхід від Росії, з якою Україна зберегала федеративний зв’зок. Універсал задекларував перехід всієї влади в Україні до Центральної Ради та Генерального Секретаріату, проголосив Українську Народну Республіку, окреслив її територію заселену здебільшого українцями, скасував приватну власність на землю, встановив державний контроль над виробництвом, запровадив 8-годинний робочий день, заявив про необхідність негайного укладання миру між воюючими державами, проведення виборів  до Українськиї Установчиї Зборів тощо.

Всі ці положення ІІІ Універсалу співробітники музею обговорили з курсантами Академії Державної пенітеціарної служби України в музейній залі присвяченій подіям Української революції 1917 – 1921 років. Підвів підсумок та наголосив на зв’язку подій сторічної давнини та сучасних  в Україні, запрошений на захід представник Українського Інституту Національної Пам’яті, кандидат історичних наук Сергій Горобець.

 Світлана Сергєєва