У 2005 році громадянин США Віталій Аронов-Тиунцев подарував Музею аркуш з книги A.M. Maller. “Description de l’Univers” з написом угорі De l’Europe. Fugure XXXVI. Pologne (інв. Ак 1071).
Книга була надрукована у Парижі 1683 року. Як відомо в цей час в Україні гетьманував Іван Самойлович і можливо був знайомий з цим виданням. Цікаво подивитися як уявляли наші землі у той час на Заході.
На с. 95 у рамці зображена карта європейської території від Познані до Смоленська, від Різької затоки до Чорного моря. З українських земель позначені Волинь, Поділля, Червона Русь (під назвою Haute Russie), Київщина (під назвою Ucraine), частково Лівобережна Україна (під назвою Petite Tartarie); з річок– Дністер, Буг, Прип’ять, Дніпро (останні дві ототожнюються), Десна; з міст – Київ, Черкаси, Брацлав, Кам’янець-Подільський, Луцьк, Володимир-Волинський, Львів, Бар. Рамка розфарбована світло-коричневою та червоною фарбами, гори Карпати – світло-коричневою фарбою.
На с. 96 французькою мовою подані характеристики складових частин Речі Посполитої та головних міст – Львова, Гнезно, Познані, Любліна, Сандомира, Кракова, Мемеля, Кенігсберга, Маріенбурга, Кульма, Плоцька, Варшави, Бреста тощо. Як для кінці XVII ст. європейці були непогано поінформовані щодо географії України, принаймні Правобережної.
Старший науковий співробітник музею,
кандидат історичних наук Ігор Ситий
More Stories
“Недостойний ієромонах, архимандрыта Черниговский, подлий автор” Іоаникій Галятовський
Завідуючий музеєм побуту і мистецтва Георгій Вакуловський
День пам’яті Василя Тарновського