27 років тому 8 лютого 1998 року в Дніпропетровську на 93-му році життя померла Олена Михайлівна Могилянська.
Родина Могилянських залишила помітний слід в українській літературі кінця ХІХ – першої третини ХХ століття. На сторінках газет і журналів неодноразово з’являлись імена Михайла Михайловича Могилянського, літературознавця, перекладача, письменника; його сина, літературний псевдоним якого Дмитро Тась, одного з кращих новелістів 20-х років; старшої доньки Лідії, більш відомої як Ладя Могилянська, – самобутньої поетеси. Успадкувала від батька літературні здібності і середня донька – Олена, яка довгий час працювала у журналістиці.
Народилась вона 11 серпня (29 липня за ст. стилем) 1905 року в Чернігові. Запис про її народження та хрещення був зроблений у метричній книзі Воздвиженської церкви (в цій же церкві хрестили і Ладю з Дмитром). Дитинство пройшло в Петербурзі, куди переїхала родина. Михайло Михайлович, юрист за освітою, займався адвокатурою і водночас працював редактором у видавництві. Мати, Олександра Олексіївна, також чернігівка (дівоче прізвище Сітенська) працювала вчителькою, Разом з ними жила і бабуся Марія Миколаївна Могилянська.
«…Дитинство наше овіяне глибокою і ніжною дружбою з нашими батьками», згадувала Олена Михайлівна. – Мати, як педагог з кожним із дітей, кому виповнювалось 6 років, починала гру в школу. Тривала ця гра приблизно 3 роки, а в 9 років дітей віддавали в гімназію… Батька ми бачили не так вже часто. І мабуть, саме тому особливо цінували спілкування з ним. На широкому та низькому дивані ми сідали навколо батька, а він читав нам чудові книги. Важко передати значення цих читань в колі сім’ї. Мені здається, що саме вони виростили і виховали в сестрі і браті творчі засади».
Кожного літа Могилянські приїздили з Петербурга до Чернігова, зупинялись в будинку Раєвських по вулиці Єлецькій у бабусі Ганни Миколаївни. Будинок зберігся до цього часу (тепер вулиця Єлецька, 12).
У 1917–1922 роках Могилянські жили в Чернігові, оскільки не встигли повернутися до Петрограда після літніх канікул 1917 року. Олена навчалась у жіночій гімназії на Валу (пізніше перетворена на трудову школу №2), яку закінчила в 1922 році.
З дитинства вона мріяла стати танцівницею, була закохана в балет. На жаль, мрія не здійснилася, хоча три роки навчалася в хореографічній студії в Петрограді. Горда осанка ж танцівниці залишилась у неї назавжди.
З 1926 року Олена працює в Москві. Після закінчення журналістських курсів вона – літературний співробітник РОСТА. ЇЇ чоловік Борис Ісаєв теж журналіст. Познайомились вони в Чернігові, де в 1924 році Борис редагував газету «Красное знамя». Ще раніше працював в Одесі. Усі разом зустрічалися у Геогрія Нарбута у видавництві «Земля і фабрика».
У 30-ті роки Олена Михайлівна працює в редакції газет «Советская торговля», «Архитектурная газета».
Влітку 1938 року чоловік Олени був заарештований органами НКВС і відправлений на 8 років до Норильського табору. 16 жовтня того ж року була заарештована і Олена. Майже два роки перебувала у московських в’язницях – Таганській і Бутирській тюрмах. А потім отримала вирок «Особого совещания» – 5 років заслання до Красноярського краю, як соціально-небезпечний елемент. Саме тут, у Сибіру, Олена востаннє зустрічається зі своїм батьком, а ще через кілька місяців проводжає його в останню путь. «Наприкінці 41 року моя сестра Ірина привезла батька в евакуацію – райцентр Красноярського краю, де я відбувала заслання. Жили ми важко. Грудка цукру була для нас мрією, а батько тяжко хворів… Помер Михайло Михайлович 22 березня 1942 року в с. Велика Мурта. На моє велике горе – могила його не зберіглася…».
Лише в 1954 році реабілітували Ісаєва, а через рік і Олену. Вони повернулися до Москви. Але на роботу влаштуватися було практично неможливо. В 1956 році їй запропонували роботу в редакції газети «Пионерская правда». З 1958 року, Олена – член Спілки журналістів СРСР, член Московської асоціації жертв незаконних репресій. В 1964 році в «Детгизе» вийшла книга «Для чего живут люди», яка створена О. Могилянською в співавторстві з колегами на основі дитячих листів, і одночасно у Красноярському книжковому видавництві накладом 100 000 примірників побачила світ книга Олени Михайлівни «Сказки Анюты-глазки», де вміщено 16 казок для дітей. Ці казки і сьогодні викликають зацікавленість у дітей. Єдиний примірник книги, що зберігся в неї автор подарувала нашому музею.
Того ж 1964 року Олена Михайлівна відвідала рідне місто, оглянула експозицію історичного музею, поклала квіти до могили Михайла Михайловича Коцюбинського, друга родини Могилянських.
Останні роки життя Олена Михайлівна провела у Дніпропетровську. Урна з її прахом – у Москві на Новодівочому кладовищі поряд з її чоловіком. На дошці напис: «Журналисты Б.И. Исаев и Е.М. Могилянская».
До останнього Олена Михайлівна підтримувала тісні зв’язки з фахівцями, які займаються дослідженням творчої спадщини Могилянських, відповідала усім, хто цікавився долею талановитої родини.
Співробітники Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського протягом 1993–1998 років вели активне листування з Оленою Михайлівною. Автору цієї статті пощастило особисто познайомитись з нею, двічі зустрічатися. При першій же зустрічі вразили її оптимізм і життєлюбність. Незважаючи на нелегку долю вона залишалась дуже позитивною людиною. Завдяки матеріалам, які передала до нашого музею Олена Михайлівна, в 1994 році в музейній експозиції вперше з’явилися фотографії з сімейного альбому Могилянських, книги з автографами Михайла Михайловича Могилянського та друга родини – Максима Тадейовича Рильського. Відвідувачі музею отримали змогу довідатися про драматичну долю літературної родини Могилянських. Так поступово імена чернігівців поверталися із забуття.
Старший науковий співробітник Тетяна Журавльова
More Stories
Мешканці села Шестовиця у музеї
Жертволюбна на національні справи людина
До 100-річчя майстра Григорія Денисенка