До Дня волонтера

5 грудня ми відзначаємо свято, започатковане Генасамблеєю ООН – Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку – День волонтера.

У 2024 році світова спільнота буде відзначати 165-річчя виникнення волонтерського руху. Його початком прийнято вважати 1859 рік, коли швейцарський підприємець і громадський діяч Жан Анрі Дюнан, вражений страшними наслідками однієї з найкривавіших битв австро-італо-французької війни (під Сольферіно на полі бою залишилось лежати близько 9 тисяч скалічених солдат), фактично ініціював створення Міжнародного комітету Червоного Хреста – організації, що на добровільних засадах надавала б першу медичну допомогу пораненим. Принципами, які він започаткував у цій організації, почали користуватись активні громадяни в багатьох країнах світу, і цей рух поступово охоплював різні види діяльності: допомога бідним, важкохворим, сиротам, навчання грамоті, боротьба з пияцтвом тощо. Термін «волонтерство» для такого виду діяльності у світі почали використовувати з 70-х років XX століття. У 1985 році Генасамблеєю ООН було започатковано свято –  Міжнародний день волонтера, яке відзначається 5 грудня.

Основні засади волонтерської діяльності: добровільність та доброчинність, законність, гуманність та гідність, спільність інтересів та рівність прав її учасників, гласність, відповідальність, конфіденційність.

Розквіт волонтерської діяльності  в Україні припав на час Революції Гідності  та початок російсько-української війни. У надзвичайно складний час саме цей рух об’єднав суспільство, створив дієву структуру громадських організацій, груп людей, готових взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем. Завдяки волонтерам країна у 2014 році зберегла суверенітет, зупинила російську агресію та відновила боєздатну армію з високим моральним духом.

З початком повномасштабного вторгнення рф до «волонтерського фронту» приєднались сотні тисяч небайдужих громадян. Вони добровільно перебрали на себе окремі функції влади та місцевого самоврядування – соціальні, гуманітарні, захисту держави  і територіальної цілісності.

У 2018 році у Військово-історичному музеї – філії Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського було створено виставку «Разом до Перемоги», яка ілюструвала допомогу волонтерів Чернігівщини українській армії та пораненим. Були представлені предмети, надані волонтерами, волонтерськими організаціями, школами. Це світлини, листівки, військове спорядження, прапори, маскувальна сітка, продуктові заготовки, грамоти, нагороди, сувенірна продукція, дитячі малюнки, обереги тощо.

Восени 2022 року у нашому музеї було створено виставку «Волонтери діють першими. Тут. Скрізь.». На прикладі волонтерського руху Чернігова музейними засобами ми демонстрували основні напрямки діяльності волонтерів області та України. Допомога ЗСУ та ТРО в умовах бойових дій (приготування їжі та доставка на позиції, забезпечення військовою амуніцією, збір коштів та придбання технічних засобів, ремонт техніки, забезпечення ліками, засобами гігієни).  Допомога цивільному населенню в умовах блокади міста та відсутності критично необхідного: облаштування бомбосховищ,  підвіз продуктів харчування, ліків, води, підзарядка телефонів. Допомога комунальним службам, ДСНС, лікарням. Організація доставки гуманітарних грузів у місто. Евакуація людей. Допомога тваринам: забезпечення кормами, ліками. Після деокупації області чернігівські волонтери поїхали з допомогою до постраждалих населених пунктів з найнеобхіднішим. Долучались до допомоги постраждалим жителям міста та навколишніх сіл (розбір завалів та руїн, відбудова зруйнованого житла, пошук коштів на придбання модульних будинків). Допомагали переселенцям.

Експонувались предмети, надані волонтерами та волонтерськими організаціями: світлини, документи, щоденникові записи, прапори, грамоти, нагороди, сувеніри, дитячі малюнки та предмети, виготовлені руками волонтерів для ЗСУ.

Нещодавно у музеї відбулось відкриття виставки «Чернігівці в боротьбі за Україну. Етапи творення держави у ХХ – ХХІ століттях». Заключний розділ експозиції розповідає про волонтерський рух, який об’єднав, зміцнив, згуртував країну.

Про волонтерський рух в Україні сьогодні з захопленням говорять у     багатьох країнах світу, називаючи це явище унікальним.

З святом вас, дорогі волонтери! Разом до Перемоги!!!

Завідуюча науково-експозиційним відділом Леся Світловська