22 серпня 2024 року до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України відбулась музейна зустріч з Олегом Проценком, заступником генерального директора Банкнотно-монетного двору Національного банку України (1996–2011).
Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року відкрив дорогу для впровадження в державі власної національної валюти, одного з невід’ємних атрибутів державності.
14 листопада 1991 року Президія Верховної Ради України прийняла Постанову про національну валюту, яка передбачала ввести в обіг гривню вже в першому півріччі 1992 року. Свого обладнання для виготовлення грошей Україна не мала, тому перші гривні друкувалися за кордоном – у Канаді та Великобританії. В 1992 року в обіг на території України було введено тимчасову валюту, розраховану на перехідний період – карбованець або купоно-карбованець. Внаслідок грошової реформи 1996 року основною грошовою одиницею України стала гривня. Сьогодні всі українські гроші, і паперові, і металеві повністю виготовляються в Україні, на Банкнотно-монетному дворі НБУ.
На зустрічі велася розмова про історію створення перших Монетних дворів у світі, про сучасні Монетні двори. Перший офіційний Монетний двір сучасної України з’явився у Луганську на території Луганського виробничого об’єднання «Верстатобудівний завод» у 1992 році. В Луганську карбувалися розмінні монети номіналом 10, 25, 50 копійок та 1 гривня із жовтого металу – латуні, а також номіналом 2 копійки із сталі. В 1996 році там же відкарбували рідкісну колекційну монету «Монети України» номіналом 2 гривні з нейзильберу. У 1997 році монетне виробництво було переведено до Києва.
Чому так сталося та про історію Банкнотно-монетного двору України присутні дізналися з розповіді Олега Проценка.
Олег Олександрович, наш земляк, уродженець с. Касянів на Борзнянщині. Свою трудову діяльність розпочав у Києві на виробничому об’єднанні імені С.П. Корольова. Пройшов шлях від робітника до заступника генерального директора з економіки цього підприємства. 1996 року був запрошений до Банкнотно-монетного двору Нацбанку України. Олен Проценко – активний член Чернігівського земляцтва, голова ревізійної комісії, Почесний громадянин міста Києва. Один з героїв книги Леоніда Горлача «Проценки: Любомудрівські. Рід козацьций», яка побачила світ у 2016 році.
Олег Олександрович зазначив, що 23 квітня 1998 року було введено в дію першу чергу Монетного двору: цех карбування пам’ятних та ювілейних монет, граверну майстерню, інструментальне виробництво та центральну заводську лабораторію. Перша монета, відкарбована на Монетному дворі НБУ – ювілейна золота монета «Київський псалтир» номіналом 100 гривень. У 1999 році запрацював другий пусковий комплекс – цех карбування розмінних монет. Наприкінці 2000-го року відкарбовано перші розмінні монети номіналом 1 копійка. Тоді ж введено в дію цех виготовлення орденів і медалей.
У жовтні 2000 року Монетний двір НБУ прийнято до міжнародної організації «Конференція директорів монетних дворів світу».
Річна потужність Монетного двору – 1 млрд. обігових і розмінних монет, 1 млн. пам’ятних монет, 200 тис. нагородних знаків.
Потужності Банкнотної фабрики – 2 млрд. банкнот або іншої захищеної друкарської продукції за рік. Фабрика також виконує замовлення інших держав.
Банкноти гривні, віддруковані на вітчизняному Банкнотно-монетному дворі, відповідають міжнародним стандартам і мають найвищий ступінь захисту. Монетний двір Національного банку України належить до провідних монетних дворів світу.
Сьогодні можна стверджувати, що питання запровадження національної грошової одиниці – гривні – стало доленосним для України. Лише завдяки створенню власної валюти, емісія якої перебуває в розпорядженні держави, економічна незалежність України стала реальною.
Наприкінці зустрічі Олег Олександрович подарував музею книги та продукцію Банкнотно-монетного двору НБУ. Серед книг – перші фундаментальні дослідження з історії українських грошей та грошового обігу на території України у контексті створення та розбудови Української держави. Це видання Інституту історії Національної академії наук України та Національного банку України – «Гроші в Україні. Факти і документи» і «Гроші України», що вийшли друком у 1998 та 2011 роках. Співробітники музею дуже вдячні Олегу Проценку за змогу спілкування у стінах музею, а також змістовні та цікаві подарунки, які доповнять нумізматичну колекцію установи.
Старший науковий співробітник Тетяна Журавльова
More Stories
Подяка від “Товариства “Чернігівське земляцтво”
Виставка «Честь та звитяга»
Герб на портреті Богдана Хмельницького