Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять

25 квітня 2023 року до 37-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС у Чернігівському  історичному  музеї ім. В.В. Тарновського відбулась музейна зустріч  «Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам’ять». Музейний простір став місцем спілкування для представників громадської організації «Союз  «Чорнобиль», яка об’єднує ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та переселенців з зони відчуження. На заході також були присутні представники органів влади, служб соціального захисту, ЗМІ та музейники.

Учасники згадали трагічні події, пов’язані з вибухом 4-го енергоблоку атомної станції. Говорили про участь військових, пожежників, підрозділів міліції у ліквідації наслідків аварії. Кожен з присутніх ліквідаторів вклав частку свого здоров’я, життя, аби приборкати атомну стихію. Про свою участь у тих подіях розповіли:  Анатолій Лігун, Володимир Бабенко, Анатолій Лазар та Володимир Олексієнко. Крім того, Голова ГО «Союз «Чорнобиль» Анатолій Лігун у своїй промові торкнувся болючих питань скорочення пільг «чорнобильцям» та недостатнього рівня їх соціального забезпечення.

Про музейну колекцію, що висвітлює події пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС розповіла старший науковий співробітник музею Світлана Землянська. Колекція почала формуватися ще під час будівництва захисного саркофагу, влітку-восени 1986 року. Потім, протягом наступних років, фондове зібрання поповнювалась новими матеріалами. У музеї відбувались зустрічі ветеранів ліквідації наслідків аварії з молоддю, школярами. На превеликий жаль, багатьох учасників тих зустрічей вже нема серед живих, проте  пам’ять про них зберігається у музеї.

Час нас віддаляє від самого моменту вибуху, першочергових робіт по ліквідації аварії, проте, її наслідки ще потребують і будуть потребувати  пильної уваги та копіткої роботи не одного покоління. Тож, пам’ятаймо про це, та з вдячністю схиляймо голови перед безпосередніми учасниками ліквідації наслідків аварії.

Старший науковий співробітник музею

Світлана Землянська