Туристичний музейний проект “Дорогами рідного краю” – єдиний в Україні

27 вересня відзначається Всесвітній день туризму. Це свято було встановлене Генеральною асамблеєю Всесвітньої туристської організації в 1979 році. Традиційно, до цього дня влаштовується чимало акцій, щоб привернути увагу потенційних туристів, у першу чергу, до музеїв та пам’яток.

Цього року в Чернігові з нагоди свята була влаштована велика виставка на Алеї героїв. В ній взяли участь, за невеликим винятком, всі обласні музеї та заповідники, долучилися районні відділи культури і туризму та когорта майстрів народного мистецтва.

Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського від початку свого створення у 1896 році став об’єктом туристичної зацікавленості. Насамперед, за рахунок колекцій, відкритого у 1902 році Музею українських старожитностей В.В. Тарновського. Це був певний різновид наукового туризму, адже чимало дослідників відвідували музей, вивчаючи та публікуючи його зібрання.

Сьогодні музей та всі його складові: Військово-історичний музей, Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави “Лісоград”, “Садиба родини Лизогубів” активно працюють, створюючи конкурентоспроможний туристичний продукт.

Під час виставки особливою популярністю у відвідувачів користувалися листівки з переліком маршрутів єдиного в Україні музейного “лекторію на колесах” “Дорогами рідного краю”.

Мета цього проекту полягає у створенні нового типу лекторію із залученням транспортних засобів, в охопленні якомога ширших верств населення.

1Перший, і поки що єдиний в Україні – він націлений на вивчення і пропагування історії Чернігівщини та України, виховання патріотизму, пошани до великої історичної спадщини нашого народу та його культурних традицій. Пересувний лекторій музею знайомить учасників із визначними пам’ятками історії, культури, архітектури та природи України, колекціями найкращих музеїв, сприяє інтелектуальному та духовному збагаченню, надає можливість змістовного емоційного відпочинку.

Пріоритетним напрямком є широка пропаганда музейних колекцій, знайомство з унікальними експонатами, саме тому працює лекторій під гаслом “Від музею до музею”, із залученням наукових працівників музеїв України.

24У проекті закладено багато цікавих знахідок, що роблять його інноваційним, привабливим та перспективним з точки зору внутрішнього туризму. Для лекторію підготовлені понад 40 окремих тематичних маршрутів, що охоплюють 12 областей України (Чернігівська, Київська, Сумська, Полтавська, Черкаська, Рівненська, Львівська, Кіровоградська, Житомирська, Хмельницька, Вінницька, Чернігвецька) та Гомельську область Республіки Білорусь. Дуже важливо, що цей проект сприяє практичному розкриттю туристичного потенціалу міст, містечок і сіл Чернігівської області, адже в орбіту лекторію включені об’єкти 18 районів.

25Щороку розширюється географія маршрутів та збільшується кількість людей, які дізнаються про його роботу від своїх знайомих та родичів, стають його активними учасниками і популяризаторами. Вагому медіа підтримку надають засоби масової інформації області, яких зацікавили “лекторій на колесах” та інтерактивне спілкування учасників.

Організаційна частина лекторію “Дорогами рідного краю” передбачає роботу з місцевими краєзнавцями, науковими співробітниками музеїв, заповідників, парків тощо. Для забезпечення послуг задіяні автоперевізники, підприємці (продаж сувенірної продукції, кафе та ресторани).

Цей туристичний напрямок музейної роботи є надзвичайно важливим, а отже робота лекторію “Дорогами рідного краю” буде тривати і надалі.