Старовинний годинник Галаганів

У колекції Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського перебуває англійський підлоговий годинник, який датується першою половиною ХVІІІ ст. Знаходився у маєтку Галаганів в Сокиринцях. Годинник є унікальним і вкрай рідко зустрічається у музейних колекціях.

Подібний різновид годинників (форма у вигляді башти, висота від 1,8 до 2,4 м, орнамент навколо основного циферблату, показники годин, хвилин, секунд) розробив англійський годинникар Уільям Клемент у 1670–1680 рр. Годинник має анкерний (якірний) спуск (винахід Роберта Гука) на основі коливань маятника. Окрім стрілки для позначення годин, була додана стрілка «хвилини», а згодом і «секунди». Характерною ознакою підлогових годинників є наявність секундного або «королівського» маятника. Ці пристрої вимірювання часу швидко набули популярності у Європі. До початку ХХ ст. годинник з маятником був найбільш точною у світі технологією для хронометражу часу.

Годинник з колекції музею має основний циферблат (години позначені римськими цифрами, хвилини – арабськими) і три додаткові (з позначенням секунд, днів місяця арабськими цифрами, регуляцією гучності биття). На циферблаті з позначенням днів є напис: «Wm Jourdain / London (William Jourdain, Уільям Журден). Уільям Журден (походив з Нормандії) – відомий лондонський майстер, який розпочав свою кар’єру у першій половині ХVІІІ століття. Корпус годинника зроблений з горіхового шпону, орнаментований декоративними колонами, капітелі і основа яких з латуні, орнамент навколо великого циферблату у стилі рокайл. Сам циферблат виготовлений з латуні. Загальна висота годинника 255 см.

За переказом, годинник, після його транспортування до Сокиринців зібрав київський майстер Масловський. У маєтку Галаганів він перебував до початку ХХ століття.

До зібрання Чернігівського державного музею надійшов у 1953 році (№ И-5401). Реставрований у 1996 році музейними реставраторами.

Максим Блакитний