Ніч у музеї

http://www.youtube.com/watch?v=eTfEQdSkRSM

18 травня 2013 року Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського долучився до Міжнародної “Ночі у музеї”. Гасло цьогорічної акції, прийняте Міжнародною радою музеїв (ІСОМ) – “Музеї (Пам’ять + Креативність) = Соціальні зміни”. Виходячи з цього, команда музейників взялися до роботи.

У всіх трьох музеях, що входять до складу Чернігівського історичного музею імені В.В.Тарновського, були розроблені свої програми та визначена головна тематика. Так, в історичному музеї головною темою стало 175-річчя від дня народження Василя Васильовича Тарновського, тож панувало ХІХ століття, а українські старожитності мецената стали головними дійовими особами експозиції та виставок; у військово-історичному музеї – 240-річчя мореплавця Юрія Федоровича Лисянського, а в Музейно-меморіальному комплексі партизанської слави “Лісоград” – 70-річчя визволення Чернігівщини.

Підготовча робота тривала декілька тижнів і включала в себе: розробку сценарію, визначення учасників і домовленості з ними, пошук волонтерів, обладнання, реквізиту, голосні дебати та переконання адміністрації, складання афіш та рекламування заходу.

За 40 хвилин до початку на Чернігів обрушилася рясна злива, яка завершилася за чверть до 18-00. Тож “нічні вогні” музею запалали своєчасно, о 18-00.


Історичний музей

1Перед приміщенням, пам’яткою архітектури початку ХІХ століття, духовий оркестр Чернігівського музичного училища імені Л.М. Ревуцького впродовж години виконував класику позаминулого та минулого століть. Всі бажаючі потрапити до музею обов’язково зупинялися та віддавали належне Її Величності Музиці.

3

На музейному подвір’ї розгорнула свою діяльність “Територія дитинства”. Тут численна армія дітлахів, згуртованих волонтерами, бавилася в рухливі ігри та малювала шоколадом на печиві. Юні художники важно, з висунутими язиками водили пензлем по смаколиках, а потім пригощали своїми витворами батьків.

Один за одним на подвір’ї відбувались заходи.

5“З історії доброчинності у Чернігові кінця ХІХ століття”. Розіграш цінних призів та сувенірів зібрав усіх, хто придбав квитки, та охочих подивитися і послухати. Переможці отримували: право безкоштовного відвідування музею на місяць або квартал, поїздку з лекторієм “Дорогами рідного краю”, музейні видання та різноманітну сувенірну продукцію. Дійство супроводжувалося сміхом та жартами. Між іншим, директор музею виграв право безкоштовного відвідування музею протягом червня місяця.

10

“Історія танцю ХІХ століття”. Центр танцю та фітнесу “Вікторія-Денс”, що разом із волонтерами протягом року брав участь у музейних інтерактивних програмах, розгорнув чарівне дійство. У променях софітів на сцені кружляли пари під чаруючі ритми вальсу, танго… Сотні глядачів своїми бурхливими оплесками підтримували танцюючих. А потім глядачі перетворилися на танцюристів, отримавши крім задоволення від танцю ще і сертифікати на навчання. Особливо зраділа цьому одна з переможниць, у якої незабаром має відбутися весілля.

Виступ гурту “JazZ InЖир” зібрав поціновувачів джазових композицій. По-літньому теплий вечір, чарівна мелодія у виконанні тріо музикантів, вибух оплесків надовго запам’ятаються гостям історичного музею імені Василя Тарновського.

У павільйоні, де 364 дня на рік зберігаються дуже корисні речі (старі вітрини та їхні частини, подіуми та тара для перевезення експонатів, скло та планшети тощо) і куди відвідувачів не допускають, був справжній ажіотаж. Річ у тому, що серед музейного краму знаходяться й експонати – дива техніки: два трактори 1930-х років, які є справжніми раритетами. А крім того: дві гармати (XІХ та ХХ століть), шафа, шкільна парта 1950-х років, якір та багато чого цікавого. Колись все це можна буде оглядати не один день на рік, а постійно.

14В той же час на трьох поверхах експозиції та у виставкових залах часом важко було проштовхнутися. Відвідувачів цікавило все. І експонати, і етикетки, і розповіді музейних співробітників, які зосереджували увагу на певних темах та розділах експозиції. Справжнім подарунком для гостей свята стали міні-експозиції, розгорнуті в залах. 31Вони складалися з меморій з колекції В.В.Тарновського: кухоль, чарка та шабля гетьмана Івана Мазепи, застібка для верхнього одягу гетьмана Данила Апостола, черевички та кунтуш його доньки, пояс гетьмана Івана Скоропадського, пірнач чернігівського полковника Павла Полуботка, чарки генерального судді Івана Чарниша та київського митрополита Тимофія Щербацького, чорнильниця генерального судді Василя Кочубея (а чи бува не нею він користувався, коли писав царю Петру донос на гетьмана Мазепу?). Окремі виставки розповідали про нащадків роду Тарновських – сина Василя Васильовича-молодшого, теж Василя (Васючка) та його доньку Тетяну, актрису, дружину кінодраматурга О. Каплера.

В інтер’єрі вітальні ХІХ століття елегантно та невимушено грав квартет кларнетистів.

36О 23-00 всі учасники свята зібралися перед входом до музею, де на екрані розгорнулося феєричне пісочно-анімаційне дійство. Впродовж 45 хвилин перед глядачами створювалися та горталися картини історії Всесвіту та планети Земля, різних історичних епох та їхніх особливостей, а головне серед них упізнавалися українські старожитності Василя Тарновського та розділи нашої музейної експозиції. Найбільш стійких глядачів не налякав і дощ, який розпочався наприкінці анімації, наче небо трохи розплакалося через закінчення Дня музеїв.

Весь цей час святкувальники мали можливість ласувати морозивом та запашною кавою.

Військово-історичний музей

37Свято відкрилося виступом реконструкторів з історико-етнографічного клубу “Полісся”, які на мокрому асфальті босоніж показували герці із шаблею та луком зі стрілами. Всі охочі, а таких виявилося чимало, могли спробувати себе в ролі дуелянта. Як не дивно, але найбільш активними серед них були дівчата. Звісно, що до вправ з луком охочишими були діти (хлопці). Вони вчилися натягувати тятиву, накладати стрілу, піднімати лук і правильно цілитися та стріляти. Ніхто не постраждав, а задоволення отримали багато.

40На подвір’ї лунали військові пісні та мелодії, а в залах відвідувачі оглядали експозиції, що розповідають про військові звитяги чернігівців та Чернігівщини, участь земляків у Великій Вітчизняній війні, зокрема – у визволенні нашої області. Для дітлахів діяли тренажери, якими насичений музей: літак, танк, автомобіль.

Особливою цікавістю відзначалася виставка “Український Колумб”, що відкрилася напередодні Дня музеїв. Вона присвячена 240-річчю від дня народження уродженця Ніжина, видатного мореплавця, засновника океанографії Юрія Федоровича Лисянського. 210 років тому він разом із Іваном Федоровичем Крузенштерном вирушив у перше вітчизняне навколосвітнє плавання. Оскільки шлюп “Нева”, яким командував 30-річний капітан Ю. Лисянський, повернувся додому раніше, то його можна по праву вважати першим.

48801e0e3725Виставка насичена цікавими оригінальними експонатами, що розкривають добу, в який народився та виріс майбутній мореплавець: хрест напрестольний та гаптована ікона XVIIІ століття (батько був священиком), монети кінця XVIII – початку ХІХ століть різних країн світу, через які пролягав маршрут експедиції, батарея корабельних гармат. Вітер наповнив вітрило, що займає центральну частину експозиції і несе корабель до омріяної мети.

Про цю подорож свого часу за повістю Є. Федоровського режисером М. Ведишевим був знятий художній фільм “Мандрівник” (1987). Його також можна було переглянути в музеї.

Окремо була представлена виставка дитячих малюнків за темою “Єдині вітрило і душа”, а всі охочі мали можливість не тільки подивитися їх, а й оцінити.

“Військово-історична” ніч пройшла мирно і запам’яталася всім її учасникам.

Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави “Лісоград”

Розташована в селі Єліному Щорського району за понад 100 км від обласного центру філія Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського не залишилася осторонь святкування Дня Музеїв. Всі, хто завітав до музею того вечора, оглянули експозицію та виставку, а потім переглядали фільми про партизанів.

44Нічний кіносеанс у музеї пройшов по-домашньому затишно, як це часто буває в селі. До речі, його відвідувачами стали не тільки мешканці Єліного, а й гості з районного центру та, навіть, з Москви.

Того святкового вечора та ночі Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського відвідали 3128 дорослих і дітей (історичний музей – 2493, військово-історичний – 558, “Лісоград” – 77), з яких 75% – молодь. Всі вони дякували музейним співробітникам, які вже з ніг падали від утоми, і ці слова вдячності були щирими.

Я не знаю, чи є на світі ще такі божевільні, які у своє свято та вихідний день не просто працюють, а безкоштовно та ще й до опівночі. Насправді, варта поваги ця любов до справи, якою займаєшся – МУЗЕЙ!45