Нова експозиція у музеї

Чернігівщина у 1920-х – 1930-х роках ХХ століття

 Експозиція залу присвячена одній з найтрагічніших сторінок історії Чернігово-Сіверського краю – проміжку часу між закінченням Визвольних змагань, становленням більшовицької влади і до початку Другої світової війни.

Експозиція розпочинається з подій відбудови регіону після тривалих військових дій часів Визвольних змагань. Вперше показано долі повстанців, що продовжували збройну боротьбу проти радянсько-більшовицької влади до середини 1920-х років.

Розкрито теми культури і освіти на теренах Чернігівщини в період 1920–1930-х рр., політика українізації, її згортання, створення Української автокефальної православної церкви, антирелігійна боротьба та становище церкви у цей складний період, арешти у сфабрикованій справі Спілки визволення України. Експонуються дзвони ХVІІІ ст., речі і документи безпідставно репресованих владою Всеволода Ганцова, Павла Федоренка, Бориса Пилипенка, Марка Вороного, родини Могилянських та ін.  Окремою вітриною представлена історія і самого музею, що в цей період вів свою активну діяльність, зокрема музейники, які зазнали репресій – Степан Баран-Бутович та Петро Смолічев.

Представлено і трагічну сторінку в історії Україні, пов’язану з цілеспрямованим геноцидом українського народу 1932–1933 р. – Голодомором. Можна побачити унікальні світлини фотографа з Батурина Миколи Боканя, родина якого також постраждала під час Голодомору.  Матеріали експозиції розкривають діяльність обласної контори «Торгсин».

Масові репресії другої половини 1930-х рр. представлено за допомогою двох інтер’єрів – кімнати чернігівця, де відбувся обшук та кабінету слідчого НКВС з документами з кримінальних справ подружжя Василенків. Поряд можна побачити протоколи засідань сумнозвісних судових «трійок» з розстрільними вироками та речами людей, що були поховані в Халявинському урочищі під час масового терору.