21 січня 2014 р. у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відбувся круглий стіл “Слава не померкне – герої житимуть вічно!” (до 110-ї річниці початку російсько-японської війни 1904–1905 рр.). Учасники заходу зібралися в експозиційній залі, де висвітлюються події цієї війни. У ході війни, що стала першим подібним іспитом міцності Російської імперії, використовувалися нові види озброєння, тактика та стратегія. Російська імператорська армія, хоча і переважала за чисельністю японську, виявилася через ряд як об’єктивних, так і суб’єктивних обставин слабкішою. У результаті суцільних поразок загострилася внутрішня криза в державі та суспільстві, яка вибухнула революцією 1905–1907 років.
Під час обговорення були порушені теми, що торкалися безпосередньо учасників тієї війни, передусім тих, хто походив з Чернігівщини. Микола Петрович Ліневич – генерал від інфантерії, командувач російською армією на Далекому Сході. Саме йому довелося у важких умовах евакуювати армію, до-речі, він відмовився застосовувати військову силу до учасників революційних протестів 1905 року, за що був знятий з посади та перебував під слідством. Сергій Олександрович Рашевський – полковник, військовий інженер, учасник оборони Порт-Артура і помічник її керівника Р. Кондратенка, разом з яким загинув під час обстрілу фортеці. Він був автором щоденника періоду військових дій, що й по сьогодні залишається найціннішим джерелом перипетій оборони Порт-Артура. Григорій Кузьмич Остапенко – капітан, нагороджений за звитягу холодною зброєю, яка нині зберігається у музеї.
Окремою темою стало висвітлення подій російсько-японської війни у пам’ятках фалеристики.
Учасники круглого столу– науковці Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського та чернігівські краєзнавці зазначили, що і сьогодні щодо історії цієї далекої та забутої війни існує більше питань, аніж відповідей, залишаються білі плями та продовжують існувати міфи. Регіональний погляд на ці події хоча і не дасть відповіді на всі запитання, але принаймні дозволить подивитися на них інакше, згадати призабуті або взагалі невідомі імена героїв, які чесно виконували свій обов’язок на чужині.
More Stories
130 років від дня народження Олександра Довженка
В очікуванні на зв’язок
Етнографічна колекція Юрія Дахна