Каталог “Срібні оклади Євангелій ХVІІ–ХІХ століть”

21 жовтня 2021 року у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відбулась презентація каталогу головного зберігача фонду Ганни Арендар «Срібні оклади Євангелій ХVІІ–ХІХ століть із зібрання Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського» (до 125-річчя заснування музею).

Каталог містить розлогий опис і артибуцію сакральних пам’яток церковного мистецтва – срібних окладів Євангелій ХVІІ–ХІХ століть із зібрання музею, виготовлені як знаними, так і невідомим майстрами-золотарями на теренах України, Західної Європи та Росії. Вишукані оклади замовляли відомі діячі української історії – гетьмани (Іван Самойлович і Іван Мазепа), козацька старшина (чернігівські полковники – Василь Дунін-Борковський, Яків Лизогуб, Павло Полуботок), верхівка духівництва. Колекція була сформована у 1920-х роках завдяки зусиллям місцевих музейників, які врятували від знищення і вивезення за межі Чернігівщини чимало культових цінностей, що вилучалися на потреби радянської держави. Більшість книг надійшло з Чернігівського архієрейського дому, ліквідованих монастирів та церков єпархії, у повоєнні роки музей поповнився п’ятьма пам’ятками. Наразі колекція налічує 51 Євангеліє в срібних оправах. Цінність колекції в тому, що значна частина окладів збереглася у первісному вигляді, кожен твір є унікальним та неповторним.

Музейна колекція Євангелій в срібних окладах охоплює період із середини ХVІІ ст. до кінця ХІХ ст. Вагоме місце посідають роботи золотарів України ХVІІ–ХVІІІ ст. На жаль, на жодній з них не виявлено ані тавра, ані написів із зазначенням імені майстра. До ранніх пам’яток можемо віднести оклади Євангелій, виконані у середині – другій половині ХVІІ ст., коли українське золотарство, ще не позбавлене впливу європейського ренесансу, починає сприймати ідеї нового стилю бароко. Найстарішим є срібний оклад 1653 р. із Густинського монастиря.

Проєкт видання каталогу був здійснений за фінансової підтримки київського товариства «Купола», у особі його очільника Сергія Соколова.

На захід завітали: перший заступник голови Чернігівської обласної ради Ніна Лемеш, науковці, краєзнавці, музейники, бібліотекарі, ЗМІ.

Гості могли оглянути одноденну виставку на якій були представлені вісім Євангелій:

Євангеліє 1600 р. з окладом середини ХVІІ ст.;

Євангеліє 1681 р. з окладом 1688 р. з Миколаївської церкви Чернігова;

Євангеліє 1681 р. з окладом 1681–1694 рр. з Макошинського монастиря та його копію;

Євангеліє 1688 р. з окладом 1692 р. з гербом чернігівського полковника Якова Лизогуба (знаходилось у містечку Седнів);

Євангеліє 1698 р. з окладом 1715 р. з Катерининської церкви Чернігова (вклад генерального бунчужного Якова Лизогуба);

Євангеліє 1698 р. з окладом другої половини ХVІІІ ст. з вкладним написом гетьмана Івана Мазепи (Домницький монастир);

Євангеліє 1746 р. з окладом 1757 р. з Гадяцького монастиря;

Євангеліє 1762 р. з окладом 1765 р. з гербом Полуботків (з Вознесенської церкви Чернігова).