Загадка одного портрету

5 вересня 2023 року у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського відбулась особлива зустріч «Загадка одного портрету», яка була присвячена пам’яті Людмили Майбороди (1948–2022) – талановитого Музейника та надзвичайної щирої Людини.

Народилась Людмила Олексіївна Майборода 16 серпня 1948 року у Чернігові. Ще під час навчання у школі захопилась історією. У значній мирі цьому сприяла сільська бібліотека, яка знаходилась у с. Великі Осняки, з яким пов’язані дитячі та юнацькі роки Л. Майбороди. Після школи вона закінчила педагогічний інститут. Деякий час працювала у Чернігівському державному архітектурно-історичному заповіднику. 11 травня 1987 року була призначена на посаду завідуючої Військовим музеєм, який очолювала понад тридцять років. За цей час створила кілька сот виставок, розробила і втілила у життя нове бачення експозиції за часів Незалежності України, виховала плеяду професійних музейників, вивчала невідомі сторінки військової історії періоду Української революції 1917–1921 років.

Якось Людмила Олексіївна передала до музею репродукцію зображення Т. Шевченка у старій рамі. Предмети походили з села Великі Осняки. При ретельному огляду виявилось, що під плакатом з зображенням Кобзаря є фанерна дошка, на якій проглядався портрет невідомого чоловіка. Після реставрації художнього твору фахівці зробили припущення, що це може бути невідома робота Івана Рашевського.

Свого часу у с. Великі Осняки талановитий чернігівський художник Іван Рашевський (1849–1921) володів маєтком, де також облаштував художню майстерню. Мешкав він також і у Чернігові, де з 1912 року і до своєї смерті був директором Музею українських старожитностей В.В. Тарновського.  

Щодо зображення чоловіка на портреті, то чернігівські мистецтвознавці, краєзнавці та музейники припускають, що це може бути письменник Михайло Коцюбинський або ж статистик Василь Варзар, з якими був добре знайомий Іван Рашевський.