День вишиванки

Сорочка, мабуть, є найбільш опоетизованим елементом традиційного вбрання українців. Від народження до завершення земного життя сорочка, як душа людини, супроводжувала її в будень і в свято.

Дослідниця, мистецтвознавця Віра Зайченко зазначає, що в документах сорочки називаються рубашками (жіночі), рубахами (чоловічі) та кошулями. Велика кількість сорочок згадується серед майна козацької старшини. Вказується матеріал, з якого вони пошиті – полотно “просте” та “привозне”, серпанок, а також матеріал вишивки – бавовна, золото, срібло.

Сорочки – дуже давній одяг. У музейній збірці їх понад 500 з усіх куточків Чернігівщини.

Чоловічі сорочки прикрашали вишивкою на комірі, обабіч довгої пазухи та по краю рукавів, але особливу увагу приділяли жіночим сорочкам, адже жінка – берегиня народних традицій.

Практичне використання цього елементу вбрання обґрунтовувало доцільність покрою. Для Чернігівщини характерні сорочки довгі, суцільнокроєні (т.з. “додільні”). Додільними завжди виготовляли весільні, святкові та поховальні сорочки – атрибут урочистих подій, обрядів та свят.

Плечові вставки (“уставки”, “полики”) – до них пришивалися рукави. Підрукавні клини (“ластки”, “ластовиці”) додавали зручності у носінні вбрання. Зап’ястя прикрашали манжети (“чохли”), пізніше – волани (“брижі”). Розріз пазухи був довгим і майже не прикрашався, бо поверх сорочки передбачався ще нагрудний одяг: корсетка, спідниця з нагрудником.

У вишивці сорочок простежується ідея оберегового значення орнаментів, де в цьому давньому мистецтві переплелися історія, міфологія, релігія наших предків. Найпоширенішими були геометричні орнаменти: ромби (народні назви – “кружки”, “човники”), символи родючості, благополуччя, материнства; хрести – прадавній солярний знак, з появою християнства – асоціюється з постаттю Спасителя.

Колорит народної вишивки Чернігівщини вишуканий та стриманий, в поєднанні червоні, білі і чорні кольори.

Сьогодні, вишивана сорочка посіла своє почесне місце на урочистих та молодіжних заходах, і в повсякденному житті як святковий та патріотичний елемент вбрання.