15–16 жовтня 2013 р. у Чернігівськомy історичному музеї імені В.В. Тарновського відбулися заходи з нагоди відкриття виставки «Перший директор. В.Я. Радченко» (до 100-річчя від дня народження першого директора Чернігівського «Хімволокна»).
В’ячеслав Якович Радченко народився 28 вересня 1913 р. в м. Шостка Чернігівської губернії (нині Сумської області). Після закінчення Шосткинського хіміко-технологічного технікуму з 1933 р. працював на першому в країні Клинському заводі хімічного волокна (Московська область). Учасник Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років. З травня 1942 р. по жовтень 1945 р. – заступник командира 58-го гвардійського артилерійського полку 32-ї гвардійської стрілецької дивізії 2-ї гвардійської армії. Нагороджений багатьма орденами і медалями.
З 1956 р. його життя пов’язане з Черніговом, з будівництвом і становленням чернігівського велетня хімічної промисловості: у 1956–1969 роках – В. Радченко, директор Чернігівського заводу синтетичного волокна. За роки його директорства створено міцну соціальну базу підприємства: побудовано 33 житлових будинки, робітничі гуртожитки, Палац культури, піонерський табір та інше. Брав активну участь у громадському житті міста. Зокрема, кошти підприємства були спрямовані на побудову обласної лікарні. В.Я. Радченко домігся відкриття в Чернігові політехнічного інституту (нині – Технологічний університет), запровадження тролейбусного сполучення, інше.
У вересні 2012 р. міський Палац культури – колишній хіміків – отримав ім’я В.Я. Радченка, про що на його будівлі встановили пам’ятну дошку.
На виставці експонується понад 70 предметів, пов’язаних з життям і діяльністю В’ячеслава Яковича. А саме: фотографії, бойові ордени і медалі, відзнаки за трудові досягнення, дипломи, копії документів, прапори соцзмагань хімічного підприємства.
Зі спогадами, щирими словами вдячності і глибокої поваги про першого директора виступили ветерани підприємства:
Макей Юрій Феодосійович, заслужений працівник промисловості УРСР, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної ради УРСР, колишній головний механік виробничого об’єднання «Хімволокно». Пропрацював на підприємстві 42 роки, з серпня 1959 року. Був серед тих робітників заводу, які отримали першу капронову нитку;
Вареник Анатолій Іванович, працював на заводі з 1961 по 2001 р. В останні роки був заступником генерального директора з персоналу, побуту і режиму;
Кузнецов Герард Олексійович, ветеран, почесний громадянин Чернігова, з 1960 по 1972 р. працював на підприємстві;
Петрова Валентина Микитівна, працювала на дослідному виробництві, згодом, секретарем Чернігівської обласної ради профспілок. Нині, очолює чернігівський міський клуб «Ветеран»;
Ємець Радмир Микитович, один з перших комсомольських секретарів «Хімволокна»;
Головльова Світлана Микитівна, одна з будівельників, які споруджували завод.
На відкриття виставки завітали: колеги В’ячеслава Яковича і ветерани підприємства «Хімволокна», студенти Чернігівського національного технологічного університету та Чернігівського промислово-економічного коледжу Київського національного університету технологій та дизайну.
Виставка буде працювати до кінця 2013 р.
More Stories
Два портрети Тараса Шевченка зі збірки музею
Перший «Кобзар» Тараса Шевченка
Вшанування пам’яті Тараса