Існують історичні події, над якими не владний час. Серед них особливе місце належить Другій світовій війні. Дотепер ці події бентежать нашу пам’ять. Там – зруйновані людські долі, обірвані життя й водночас вияви людяності, сили духу та милосердя.
2 вересня 2020 р. у приміщенні Військово-історичного музею – філії Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкрилася виставка «Травень. Вересень. 1945 рік», приурочена до 75-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 75-річчя завершення Другої світової війни.
Друга світова війна – один із найбільших збройних конфліктів у історії людства, що тривав з 1 вересня 1939 р. по 2 вересня 1945 р. У війні брала участь 61 країна. Війною були охоплені Європа і Східна Азія, Африка і Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Воєнні дії велись на території 40 держав. Загинуло від 50 до 80 млн. осіб.
Хронологічно виставка охоплює 1939–1945 роки. Тематично складається з 3-х розділів:
– родинна пам’ять про війну;
– перемога над нацизмом у Європі, капітуляція Японії, закінчення Другої світової війни;
– ціна перемоги, наслідки війни.
Майже вісім десятиліть віддаляють нас від найжорстокішої війни ХХ ст., ціле життя. Майже не залишилось у нашому колі тих, хто брав участь у боях, здобував перемогу в тилу, пережив окупацію. Але кожна родина зберігає пам’ять. Пам’ять про Другу світову… яка вона? З цим запитанням ми звернулись до колег, попрохали розповісти, а по можливості – і проілюструвати родинні воєнні історії. Через людські долі ми можемо розказати про хід війни, партизанський і підпільний рух, окупаційний режим, життя в евакуації, відбудовчі процеси.
На виставці «Травень. Вересень. 1945 рік» представлені матеріали із зібрання Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського, Державного архіву Чернігівської області, родинні реліквії. Тут можна побачити: газети, світлини, документи, нагороди, листи, побутові речі, художні роботи, книги.
Виставка буде діяти до січня 2021 р.
Старший науковий співробітник музею Леся Світловська
More Stories
Два портрети Тараса Шевченка зі збірки музею
Перший «Кобзар» Тараса Шевченка
Вшанування пам’яті Тараса