Виставка «Травень. Вересень. 1945 рік»

Існують історичні події, над якими не владний час. Серед них особливе місце належить Другій світовій війні. Дотепер ці події бентежать нашу пам’ять. Там – зруйновані людські долі, обірвані життя й водночас вияви людяності, сили духу та милосердя.

2 вересня 2020 р. у приміщенні Військово-історичного музею – філії Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського відкрилася виставка «Травень. Вересень. 1945 рік», приурочена до 75-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 75-річчя завершення Другої світової війни.

Друга світова війна – один із найбільших збройних конфліктів у історії людства, що тривав з 1 вересня 1939 р. по 2 вересня 1945 р. У війні брала участь 61 країна. Війною були охоплені Європа і Східна Азія, Африка і Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Воєнні дії велись на території 40 держав. Загинуло від 50 до 80 млн. осіб.

Хронологічно виставка охоплює 1939–1945 роки. Тематично складається з 3-х розділів:

 – родинна пам’ять про війну;

 – перемога над нацизмом у Європі, капітуляція Японії, закінчення Другої світової війни;

 – ціна перемоги, наслідки війни.

Майже вісім десятиліть віддаляють нас від найжорстокішої війни ХХ ст., ціле життя. Майже не залишилось у нашому колі тих, хто брав участь у боях, здобував перемогу в тилу, пережив окупацію. Але кожна родина зберігає пам’ять. Пам’ять про Другу світову… яка вона? З цим запитанням ми звернулись до колег, попрохали розповісти, а по можливості – і проілюструвати родинні воєнні історії. Через людські долі ми можемо розказати про хід війни, партизанський і підпільний рух, окупаційний режим, життя в евакуації, відбудовчі процеси.

На виставці «Травень. Вересень. 1945 рік» представлені матеріали із зібрання Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського, Державного архіву Чернігівської області, родинні реліквії. Тут можна побачити: газети, світлини, документи, нагороди, листи, побутові речі, художні роботи, книги.

Виставка буде діяти до січня 2021 р.

Старший науковий співробітник музею Леся Світловська